Strava při menstruaci má svá pravidla. Zjistěte, co jíst a co vynechat

To, jaký průběh budou mít vaše dny, ovlivní řada věcí. Vliv na to má i strava. Jsou totiž potraviny, které celý průběh výrazně zlepší, stejně jako jsou i ty, po kterých můžete doslova trpět. Podívejte se na obě kategorie jídel, ať máte zcela jasno v tom, co jíst a co naopak vynechat.

Premenstruační fáze

V první, takzvané premenstruační fázi je určitě dobré zajistit dostatek cukrů. Jak těch jednoduchých, tak i těch složitých v podobě sacharidů. Je to proto, že tělo prochází největšími hormonálními výkyvy a objevují se negativní změny nálad. Cukr pomůže v jejich zlepšení.

Fáze ovulace

V této fázi je třeba zajistit dostatek vitamínů a také dostatek bílkovin. Základem jídelníčku by mělo být ovoce a samozřejmě také zelenina. Dále nelze zapomínat ani na drůbeží maso, dále na různorodé mléčné výrobky a samozřejmě dostatek vajíček.

Fáze po ovulaci

V této fázi tělo více zadržuje tekutiny, a tak je třeba jíst spíše potraviny močopudné a zároveň je vhodné vyhnout se těm, které vodu obecně zadržují. Jedná se například o sůl, kterou je třeba omezit. A také nejíst polotovary či konzervované produkty, které jí mají více než dost.

Fáze samotného cyklu

Během něho může dojít k tomu, že ženám chybí dostatek železa. Strava při menstruaci by proto měla být postavena na jídlech, které ho obsahují. Tím obecně nejlepším zdrojem je bez debaty jakékoliv červené maso. Tak si dopřejte pořádný steak.

A jaké potraviny z jídelníčku naopak vynechat?

Jak by měla vypadat vaše strava při menstruaci, to již víte. A jaké jsou ty potraviny, které je na místě naopak vynechat? Jde o potraviny, které obsahují kyselinu acetylsalicylovou. Příkladem jsou meruňky, pomeranče, ale třeba i ananas.

Dále je na místě omezit také pití kávy a sycených nápojů, alkoholu, ale i mastných jídel. Když neste vše fázi doplňování bílkovin, omezte také mléčné výrobky. Toto všechno jsou pravidla, díky kterým bude vaše menstruace každý měsíc zcela bezproblémová. Přesvědčte se.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]