Při menstruaci a kojení neotěhotníte. Nebezpečné mýty, které kolují mezi lidmi o těhotenství

Fotografie: Freepik

Ověřené rady, jak neotěhotnět? Omývání kolou nebo skákání po pohlavním styku zamezí těhotenství? To jsou jen některé nápady na „antikoncepci“, které lze najít v různých diskuzních fórech na internetu o těhotenství. A věřte, že to nejsou jen debaty adolescentů, tyto dobře míněné rady dávají také dospělí, kteří by mohli znát anatomii lépe.

Panny nemohou otěhotnět

Rozšířená pověra se zakládá na tom, že panenská blána funguje jako forma antikoncepce, protože zadrží spermie. Jedná se o holý nesmysl, protože panenská blána nezakrývá děložní hrdlo, i při prvním pohlavním styku může dívka otěhotnět.

Nadto některé dívky panenskou blánu nemusí mít, případně mohlo dojít k jejímu porušení při sportu nebo jiné aktivitě, která nemá se sexem nic společného.

Bez orgasmu není těhotenství

Lidské plémě by zřejmě při této pověře už dávno vymřelo, podle různých výzkumů totiž až 75 % žen během svého sexuálního života nezažilo vaginální orgasmus. Početí však s orgasmem ženy nesouvisí, je potřeba toho mužského a spermie oplodní vajíčko nehledě na požitek ženy.

Během menstruace nelze otěhotnět

Sledovat menstruační cyklus a dělit jej na plodné a neplodné dny funguje jako antikoncepce jen do určité míry, protože spermie mohou v těle ženy přežívat až po dobu 7 dní, může tak dojít k otěhotnění i během menstruace. Platí to hlavně v případech, kdy má ženy menstruační cyklus krátký a dochází k ovulaci těsně nebo jen několik dnů po menstruaci.

Při menopauze nelze otěhotnět

Otěhotnět po padesátce? Šance na otěhotnění s věkem klesá, ale i po ztrátě menstruace a snížení plodnosti může dojít k nechtěnému otěhotnění, protože i po dosažení menopauzy zůstane ženám přibližně 100 vajíček. Možnost neotěhotnět přichází až v případě, kdy menstruace se nedostaví alespoň 24 měsíců za sebou.

S hormonální antikoncepcí nelze otěhotnět

Poskytuje některá antikoncepční metoda 100procentní ochranu? Záleží na užívání, v případě správného dávkování je účinnost perorálních hormonálních kontraceptiv až 99 %.

Častým problémem je nepravidelné užívání nebo kombinace s jinými léky, které snižují účinnost antikoncepce. Zvýšení účinnosti lze dosáhnout v kombinaci s kondomem.

Použití dvou kondomů je jistota

Rozhodně této pověře nevěřte, byť je víra v tuto metodu často neochvějná a objevuje se často mezi radami, jak zaručeně zamezit těhotenství. Dvěma kondomy není zaručena dvojitá ochrana, ale třením může dojít k natržení kondomu a trhlinami projít spermie a mohou oplodnit vajíčko.

Kojení je nejlepší antikoncepce

Tento způsob přirozené antikoncepce není spolehlivý, protože kojení nechrání před otěhotněním. Žena neotěhotní jen v případě, že po porodu se ještě neobnovil menstruační cyklus. Kojení po obnovení menstruace není antikoncepční metodou.

Při přerušované souloži nelze otěhotnět

Otěhotnění není možné, když partner neejakuluje takzvaně „uvnitř“? Tento mýtus vede k častému otěhotnění, protože přerušovaná soulož není spolehlivou antikoncepcí. Vytažením penisu z vagíny před ejakulací se sice zamezí výronu dovnitř, ale otěhotnění je možné také z vylučované tekutiny, ve které se nacházejí životaschopné spermie.

Citronová šťáva jako spermicid

Ani pomocí citronové šťávy nebo octa nelze docílit ochrany. Citron se často používá v oblastech, kde není dostupná jiná antikoncepce. Ve starověku se používal plátek citronu také jako pesar a propagátorem citronu a výplachů z citronové šťávy proti početí byl sám Giacomo Casanova. Podle vědeckých studií kyselina citronová z čerstvého citronu dokáže znehybnit spermie, nejedná se však o 100procentní metodu. Spermie totiž mohou doputovat k vajíčku během 30 minut, ale jejich putování může trvat i několik dnů.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]