Strašák jménem rakovina. Včasná diagnóza může zachránit život

Physician consulting his patient at clinic

Už jen samotné slovo rakovina děsí každého z nás. Každoročně zabije tisíce lidí. Téměř polovinu onkologických pacientů tvoří ženy. I je tato nemoc způsobená špatným bujením buněk ohrožuje. První symptomy rakoviny se u každého projevují jinak. Záleží na tělesné stavbě ale i na pohlaví. Zjistěte, na které příznaky si dát pozor a kdy je čas vyhledat lékaře! Včasné podchycení této zrádné nemoci vám může zachránit život.

Muži nejčastěji trpí na rakovinu plic, prostaty a konečníku. Ženy jsou pak nejčastěji diagnostikovány s rakovinou prsu, konečníku a plic. Ačkoliv se statistiky mohou zdát děsivé, vy se nemusíte bát. Pokud budete svému tělu naslouchat a pozorovat jej, povšimnete si signálů, které ohlašují, že něco není v pořádku. Připravili jsme pro vás seznam, které to jsou.

Včasná diagnóza vám zachrání život

Pokud se rakovina podchytí hned v počátečních stádiích, je velká šance, že se jí za pomoci doktorů podaří zlikvidovat. Nejlepší, co můžete udělat, je chodit na pravidelné preventivní prohlídky. Rakovinné bujení se tak odhalí ještě dříve, než vůbec nějaké symptomy budete mít. Vaše šance zákeřnou nemoc porazit budou mnohonásobně větší.

Prevence a symptomy

Výsledky testů bývají zpravidla rychlé a přesné. Navíc existují metody, jak můžete kontrolovat své tělo sama doma. Ty samozřejmě návštěvu u lékaře nenahradí, ale můžete je provádět častěji. I taková kontrola vám totiž může jednoho dne zachránit život. Váš lékař vám poradí, jak a na jakých místech své tělo prohlížet. Prevence a včasná diagnóza jsou nejlepší zbraně proti rakovině. Na jaké symptomy si dávat pozor?

  • změny v poprsí – bulky, zduřeniny, změna velikosti, zarudnutí, otoky
  • bulky v podpaží
  • bolest kostí
  • nevolnost, potíže s dýcháním

Toto jsou nejčastější symptomy. Pokud ale trpíte na časté a bolestivé migrény a máte problémy se zrakem, dejte si pozor. I to můžou být příznaky. Rakovina prsu je velmi zrádná. Často se objevuje během menopauzy. To ale není pravidlo. Postihuje i mladší generace. Naštěstí je snadno detekovatelná právě změnami v poprsí. Naučte se si svépomocí ňadra prohlížet a kontrolovat. Zároveň nezapomínejte chodit na mamograf, kde vám lékař udělá prohlídku za pomocí přesného přístroje.

Rakovina plic je nebezpečná. Nelze ji odhalit tak snadno. Přesto existují příznaky, které by vás měly varovat. Lidé s rakovinou plic mají obtíže s dýcháním. Mohou vykašlávat krev a krvavé hleny. Jejich dech je příliš krátký a často sípají. Nádor často zablokuje dýchací cesty a zúží je. To způsobuje závažné obtíže s dýcháním. Dalším příznakem jsou obtíže při polykání. Pacienti s nádorem na plicích téměř nemohou jíst.

Rakovinu konečníku poznáte podle problémů s vylučováním. Pacienti trpí na průjem, který je neobvyklý svou intenzitou a délkou. Pokud vám vylučování způsobuje bolest, vyhledejte lékaře. To samé platí v případě, že během vylučování krvácíte. Nepodceňujte žádný z příznaků. Včasný zásah vám může zachránit život.

Fotografie: Pixabay