Atopická dermatitida a její příznaky: Vyrážka se může objevit i kolem loktů a na krku

Fotografie: Eisfelder / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Atopická dermatitida vám může snadno znepříjemnit každodenní život. Jakmile se objeví, raději se rychle poraďte se svým lékařem.

Atopická dermatitida je chronické kožní onemocnění, které se nejčastěji projevuje suchými a zanícenými skvrnami na pokožce, jež neustále svědí a kazí vzhled vašeho těla. Tento nepříjemný stav často začíná již v dětství, přičemž postupem času zmizí a poté se začne během různých období opět objevovat. Intenzita příznaků přitom závisí dle lékařky Debry Sullivan na imunitní odpovědi člověka a jeho nutkání skvrny škrábat.

Nejčastější příznaky atopické dermatitidy

Atopická dermatitida se dle doktorky Sullivan nejčastěji projevuje suchou a svědivou pokožkou, která může měnit barvu a vytvářet tak skvrny. Postižené oblasti se také mohou měnit v červenou vyrážku, jež svědí a nutí pacienta k tomu, aby se poškrábal. To je však velmi nebezpečné a měli byste se tomu vyhnout, neboť byste tím své příznaky spíše zhoršili – případně také přispěli k zánětu a způsobili si vážné poškození pokožky.

Onemocnění může mít také rozdílné příznaky v závislosti na věku postiženého. U kojenců se nejčastěji projevuje suchou a svědivou kůží, vyrážkou na pokožce hlavy nebo tvářích a problémy se spánkem. U dětí se poté začíná objevovat podráždění kůže také v záhybech loktů a kolen, objevují se zesvětlené nebo ztmavlé kožní skvrny, a jak také uvádí odborná dermatologická organizace AAD, vyrážka může postihnout krk, obličej a oblast kolem obou očí.

Žena téměř přišla o život poté, co se dotkla nenápadné rostliny, která roste všude kolem nás

Příznaky u dospělých a prevence

Co se týče dospělých, onemocnění se může projevit zejména v zadní části kolen, ohybů loktů, zadní části krku a na tváři. V každém případě je však dobré zaměřit se na možné způsoby léčby příznaků a bojovat proti nim, jak nejlépe můžete. Zároveň je však důležité nenechat se zlákat nutkáním svědivé skvrny na pokožce poškrábat, zmiňují odborníci. Tím byste stav zhoršili a jejich léčba by trvala podstatně déle. Pomoci vám může dokonce i správná strava.

vyrážka puchýře
Fotografie: Freepik

Prevence příznaků atopické dermatitidy spočívá v jídelníčku a vyhýbání se kontaktu s určitými látkami, které ji spouští, varuje dermatoložka Reema Patel. Pacienti by se měli zejména vyhýbat dráždivým potravinám, jako jsou mléčné výrobky, arašídy, plody moře a sója. Rovněž není dobré užívat syntetickou hygienu a zůstávat v místnostech, kde je příliš prachu, zvířat nebo cigaretového kouře. Kouření je mimo jiné jednou z příčin zvyšování hladiny cholesterolu, jak jsme na ZdravémStravování uváděli.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]