Včasně varovné signály, kterými tělo dává najevo, že mu chybí důležitý vitamin C

Fotografie: Freepik

Existuje několik varování, které vás upozorní, že vaše tělo potřebuje zvýšit dávku látky kterou je vitamin C. Tento vitamin je základní živina, která naše tělo chrání. Předejdete tak běžným onemocněním, ale také vážným zdravotním komplikacím. Vitamin C najdete v ovoci, můžete ho užívat i v doplňcích stravy.

Pozorujte své tělo a zjistěte nedostatek vitaminu C včas

Pro optimální zdraví zuby i dásně potřebují dostatečné množství vitaminu C. Stejně tak vlasy, které při nedostatku budou suché, lámavé a mohou se objevit roztřepené konečky. Vitamin C navíc podporuje rychlejší růst vlasů.

Pokud jste nikdy netrpěli na krvácení z nosu a teď si všímáte, že je to často, zpozorněte. Nos může být velmi citlivý, a krvácení z něj by vám mělo napovědět, že máte nízkou hladinu vitaminu C.

Poznáte to také na kůži, která může být suchá, červená a drsnější než obvykle. Tělo potřebuje tento vitamin k syntéze s kolagenem v pokožce. Kapiláry jsou bez vitaminu C slabší, takže můžete pozorovat, že se vám častěji dělají modřiny.

Bez vitaminu C se vaše tělo bude hůře hojit. Jestli jste se zranili, rány se mohou hojit o několik týdnů déle, než je běžné. Je to možným nedostatkem vitaminu C, který pomáhá vazebným tkáním spojit se s ránou.

Budete se cítit unavení a snadno onemocníte

Otok nebo bolesti jsou běžnými příznaky u těch, kteří trpí revmatoidní artritidou. Může to být ale také způsobeno malým množství vitaminu C, který přijímáte.

Jeho nedostatek je spojen s psychickými problémy, jako je úzkost nebo častá únava i po nenáročné fyzické aktivitě. Zvýšením dávky vitaminu C se vám nálada může zlepšit až o 30 %.

Fotografie: Freepik

Jste často nachlazení nebo míváte pravidelně chřipku? Je možné, že málo doplňujete vitamin C. Pomáhá při tvorbě bílých krvinek, které napadají viry a bakterie. Je to také silný antioxidant, který naše buňky chrání před infekcemi. Bez správné hladiny vitaminu C budete náchylnější k nachlazením a dalším virovým onemocněním.

Pro mnohé bude možná překvapení, že se vitamin C nachází nejen v exotickém ovoci, ale také v listové zelenině. Denně je doporučeno sníst 80 miligramů vitaminu C. Najdeme ho například v dužině šípku nebo černém rybízu. Obsahuje ho dokonce čtyřikrát více než pomeranč.

Zelenina, která patří do skupiny, která obsahuje vysoký obsah vitaminu C, vás možná překvapí. Nejvíce vitaminu C obsahují růžičková kapusta, brokolice nebo zelí. Tyto druhy zeleniny jsou dostupné celý rok.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]