Ne každý tuk musí být nutně škodlivý. Některé jsou pro organismus důležité

Fotografie: Freepik

Lidé, kteří dbají na zdravou a vyváženou stravu, si mohou nejen lépe udržet zdraví, ale také štíhlou linii. Ve snaze shodit přebytečná kila se spousta lidí vyhýbá tučným pokrmům. Ne všechen tuk je ale škodlivý.

Jak živočišné, tak rostlinné tuky jsou pro lidské zdraví nenahraditelné, stejně jako bílkoviny a sacharidy. Proto i při dietě musí být v jídelníčku tuky zastoupeny. Zvláště ty nenasycené jsou pro tělo prospěšné, poskytují energii a vykonávají některé důležité funkce. Například vápník se vstřebává pouze prostřednictvím tuků, stejně jako beta karoten. Daleko lepší než samotná mrkev je tedy mrkev zalitá olivovým olejem nebo zakysanou smetanou.

Fotografie: Freepik

Tuky pro syntézu vitamínů

Bez tuků není možné absorbovat vitamíny E, D a K. Tuková tkáň také chrání tělo před hypotermií a vnitřní orgány zase před všemi druhy zranění. Tuky mohou být dobré i špatné. V těle se totiž rozkládají na kyseliny, které se dělí na nenasycené a nasycené. Nasycené se někdy označují jako „špatné“, způsobují přibírání na váze a zdravotní komplikace. Sem patří většina živočišných tuků kromě ryb, palmový olej, margarín a různé druhy cukrovinek.

Pružnější pokožka a pevnější nehty

Na druhou stranu nenasycené mastné kyseliny jsou pro tělo prospěšné. Díky nim je pokožka pružnější a krásnější, působí mladistvým vzhledem a vlasy i nehty jsou pevnější. Mají blahodárný vliv na nervový systém. Také zlepšují metabolismus, což znamená, že vám mohou pomoci i zhubnout. Tyto „zdravé“ tuky se vyskytují v rybách, rostlinných olejích, avokádu, ořechách a semínkách.

Fotografie: Freepik

Nenasycené a nasycené tuky lze od sebe v běžné stravě celkem dobře rozeznat. Nasycené tuky mívají tuhou strukturu, zatímco nenasycené se vyskytují převážně v kapalném skupenství. Vysoký příjem nasycených kyselin vede k vysoké hladině cholesterolu v krvi a zvyšuje riziko srdečně-cévních onemocnění. Také časem přispívá k rozvoji obezity.

Tuky jsou ve stravě nezastupitelné

Nenasycené mastné kyseliny obsahují také Omega-3 kyseliny, které velmi prospívají srdci, cévám a mozku. Ve stravě by měly tuky zastupovat asi 20–30 %, přičemž dvě třetiny z tohoto množství by měly patřit právě nenasyceným tukům. Jinými slovy není vůbec nutné obávat se všech tuků a ze stravy je vynechávat. Naopak, pokud do jídelníčku zařadíte ty správné tuky a zdravé potraviny, mohou vám pomoci ke zdraví i k vysněné váze.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]