Proč nesmí v našem jídelníčku chybět vápník? Aneb strašák jménem osteoporóza

Osteoporóza tedy lidově řečeno – řídnutí kostí je čím dál častější jev. Kosti pozvolna ztrácí svou pevnost i pružnost a stávají se tak snadno náchylné ke zlomeninám. Tímto problémem, za kterým stojí úbytek vápníku, trpí zhruba pětina naší populace. Z větší části o tom však nemají tušení. Dle neúprosných statistik je přitom zlomenina krčku stehenní kosti, až v 90% zapříčiněna právě řídnutím kosti – osteoporózou.

Zásobte své tělo vápníkem

Jak stárneme, ubývá nám v těle kostní hmoty. Může za to nedostatečný příjem vápníku a málo pohybu. Je proto vhodné zaměřit se včas na prevenci. Jednoznačná úprava jídelníčku a také pravidelný pohyb! Správnou životosprávou je možné osteoporózu výrazně zpomalit. Nutné je dbát na dostatečný přísun vápníku a také vitamínu D. Ten podporuje jednak vstřebávání vápníku a dalších minerálů neméně důležitých, pro zdraví kostí. V denním měřítku by naše strava měla obsahovat 1000 a 1200 mg vápníku.

Proto je prioritní, aby ve stravě nescházely mléčné výrobky. Vhodné jsou jogurty a sýry bez tuku. Ty totiž obsahují více vápníku, než ty tučné. Zdrojem vápníku je také mák, brokolice, květák, vaječné žloutky, sušené meruňky, sardinky, semínka a ořechy. Jestliže změna stávajícího jídelníčku jako prevence řídnutí kostí nestačí, pak je možnost výběru různých doplňků stravy. V regeneraci a obnově kostí i chrupavek hraje neméně důležitou roli také bór, mangan, hořčík, zinek, měď. Proto i tyto prvky zařaďte v dostatečném množství do své stravy.

Nezapomínejte na důležitost pohybu

Zapomenout nesmíme ani na důležitost pravidelného pohybu. Určitě nemusíte podávat výkony, jako vrcholový sportovec. Bohatě vystačí procházka, plavání, jízda na kole nebo třeba poslední dobou velmi populární Nordic Walking. Při této sportovní aktivitě zapojíme mnohem více svalů a zároveň odlehčíme bolavým kloubům. Když jsme si tak hezky probrali, co jít tak ještě zmíníme, čemu se vyhnout nebo, co omezit. Omezit byste měli pití kávy. Té se nemusíte však úplně zříkat. Zcela se vyhněte kouření a nadměrné konzumaci alkoholu. To ostatně nesvědčí nikomu a nemusíme se dlouze rozepisovat.

Fotografie publikována se svolením zole4 Photography/FreeDigitalPhotos.net