Signály, kterými vám tělo sděluje, že konzumujete nepřiměřené množství cukru

Fotografie: Pixabay 

Cukr a rafinované sacharidy jsou právem považovány za „prázdné kalorie“, především proto, že neobsahují žádné užitečné živiny. Některá zpracovaná jídla obsahují tolik cukru, až je to skutečně nezdravé. Nejhorší na to všem je, že mnohé z těchto potravin jsou na trh uváděny jako „zdravé“ nebo s nízkým obsahem tuku. V některých případech by hotová jídla mohla obsahovat až 12 čajových lžiček cukru na porci.

Dnes rozhodně nelze věřit lákavým obalům a názvům. Vyplatí se důkladně studovat etikety. Někteří si velmi rádi život osladí. Sušenka sem, kobliha tam a pomyslných kostek cukru rapidně přibývá. Jenže příliš hodně cukru škodí. Dnes vám prozradíme, jak poznat, že přijímáte hodně cukru ve stravě.

Předčasné stárnutí a změny na pokožce

Nadměrná konzumace cukru může způsobit dlouhodobé poškození kožních bílkovin, kolagenu a elastinu, což vede k předčasným vráskám a stárnutí. Příliš mnoho cukru by také mohlo přispět k nerovnováze hormonů, což by mohlo vést k tvorbě akné.

Cukr je také oblíbenou pochoutkou méně žádoucích střevních bakterií a kvasinek a přílišná konzumace by mohla vést k nevyvážené střevní flóře a zánětu v těle, což se obvykle projevuje kožními změnami/problémy, jako je ekzém, pupínky, jako v pubertě.

Neustále chutě

Sladká jídla jsou návyková. Cukr vyvolává opět chuť po cukru. Ukázalo se, že potraviny s vysokým obsahem cukru aktivují cestu odměny v mozku uvolňováním dopaminu, podobně jako u návykových drog.

Fotografie: Pixabay

Úbytek energie

Po konzumaci cukru uvolňuje slinivka břišní inzulín, který pomáhá přenášet glukózu do buněk, což znamená, že můžeme zaznamenat příval energie. Po vyčerpání však můžeme zaznamenat pokles energie, protože tělo potřebuje více cukru, aby znovu zahájilo cyklus.

Není těžké si představit, že čím vyšší je příjem cukru, tím extrémnější bude jeho pokles. Po konzumaci cukru rychle vzroste glykemie, která po velmi krátké době opět výrazně poklesne. Výsledkem je hlad, chutě a úbytek energie/únava.

Další signály vašeho těla, že přijímáte hodně cukru

  • Nevysvětlitelné nadýmání

  • Nespavost

  • Oslabená imunita

  • Větší náchylnost k zánětům

  • Přírůstek hmotnosti

  • Vysoký krevní tlak

  • Špatné zubní zdraví

  • Splíny, úzkost, deprese

  • Vysoký krevní tlak