Základní fakta o očkování proti Covid-19, která by měl každý znát

Fotografie: Freepik

Jaké jsou odpovědi na otázky, které má snad každý? Je očkování účinné? Jaké jsou vedlejší účinky? O očkování existuje ale mnohem více otázek, navíc po internetu kolují různé zprávy, které lidi spíše vyděsí, než aby jim poskytly informace, které potřebují.

Očkování budou nejdříve zdravotníci a senioři v domech

Mnoho lidí si ale klade otázku, jestli je očkování povinné nebo kolik bude stát. Jestli bude bolestivé nebo jakou čekat reakci po očkování. Na základě těchto otázek si můžete přečíst odpovědi v článku.

Očkování je bezplatné a zcela dobrovolné. Odborníci ale vyzývají k očkování, protože jen očkování může ochránit před budoucími vlnami pandemie koronaviru – čím více lidí dostane očkování, tím účinnější bude ochrana všech lidí na světě. Do konce roku chtějí země dosáhnout toho, že budou mít pandemii pod kontrolu při zachování nejvyšších bezpečnostních standardů.

Fotografie: Shutterstock

Očkovat se bude na místech zdravotní péče

Očkování proběhne na spoustě místech. Zdravotnická zařízení, mobilní očkovací týmy nebo velká očkovací centra. Seznamy budou brzy známy. Očkování navíc bude probíhat v několika fázích.

Nejdříve se očkují zaměstnanci, kteří jsou z oblasti zdravotní péče, poté zaměstnanci domovů s pečovatelskou službou a lidé, kteří pracují v městských centrech sociální péče, apod.

Fotografie: Pixabay

V další fázi budou očkováni lidé v pečovatelských a ošetřovacích zařízeních, lidé starší 60 let, učitelé i členové armády. Poté přijdou na řadu lidé mladší 60 let, kteří mají chronická onemocněními, která zvyšuje riziko závažného průběhu léčby COVID-19. Také sem patří lidé, kteří mají nepřetržitý kontakt se zdravotnickými zařízeními nebo lidé, kteří zajišťují fungování základních činností státu a mohou být vystaveni infekci v důsledku častých sociálních kontaktů.

Vedlejší účinky ještě nejsou tolik známé, ti, co jsou očkování, jich ale moc nehlásí. Jedná se spíše o několik jedinců na několik tisíc očkovaných lidí. Vakcína se musí dále testovat, aby se mohlo opravdu říci, že je účinná a nemá mnoho vedlejších účinků. Může to trvat až dva roky, do té doby si nikdo nemůže být jistý.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]