Sedm důvodů proč byste měli používat sádlo

Sádlo je živočišný tuk, který se nejvíce získává z prasat, ale běžné je i husí, kachní apod. Sádlo, jako máslo, není tak špatné, jak si myslíte. Jen čisté sádlo je v dnešní době těžké získat.

Vzhledem k tomu, že trend směřující k rostlinným olejům začal před více než dvěma desetiletími, tak sádlo bylo znehodnoceno a téměř vymizelo z regálů obchodů. Když je nyní sádlo k dispozici, je většinou baleno v podobě pevné kostky, které bývá často ošetřováno chemikáliemi a hydrogenovanými tuky. Abyste získali čisté sádlo, musíte jít k řezníkovi pro jeho vyškvařené sádlo nebo si jej vyrobit sami doma.

V minulém století naši předci používali v kuchyni především sádlo. Nebylo to máslo ani kanolový olej a rozhodně ne extra panenský olivový olej. Když lidé potřebovali upéct pečivo, či smažit, používali k tomu sádlo. Dokonce si i k snídani dávali sádlo na chleba. Pojďme se vrátit do té doby, a vychutnat si výborná jídla. Díky sádlu budou mít pokrmy výtečnou chuť a skvělou krustu.

1. Sádlo dělá nejlepší a nejšťavnatější smažené kuře

2. Je to velmi všestranný tuk

Nepřipaluje se při vysokých teplotách, tudíž je ideální pro smažení. Díky jeho vysokému obsahu tuku, je pečivo nadýchanější.

3. Má méně nasycených tuků než máslo

Co se týče mastných kyselin, je sádlo lepší než máslo. Sádlo má o 20% méně nasycených tuků než máslo. Sádlo má 60% mononenasycených tuků, což je spojeno se sníženým rizikem srdečního a cévního onemocnění. Máslo má 45% mononenasycených tuků. Sádlo je zdrojem kyseliny linolové a omega 6 mastné kyseliny.

4. Vůně sádla nijak neovlivní negativně chuť jídla.

5. Zelenina dělaná na sádle je chutnější a křehčí.

6. Sušenky jsou díky sádlu křehčí a vláčnější.

7. Sádlo je dokonce dobré na krajíci chleba na místo másla, vyzkoušejte!

Obrázky: pixabay.com