Sádlo sádlo lze využít nejen v kuchyni, ale i oblasti krásy

Sádlo lze využít nejen při kuchtění, ale i na léčbu mnoha neduhů a pro krásu. Někomu se může představa sádla na obličeji jevit jako velmi nepříjemná, ale z pohledu složení je to pro naší pokožku učiněný balzám.

Již naše babičky na něj nedaly dopustit. Když ho používaly v kuchyni a měly od něj mastné ruce, nešly si je hned umýt, ale rozetřely ho do pokožky obličeje i rukou. To je přesně ten důvod, proč nepotřebovaly žádné krémy. V minulosti se sádlo používalo k ošetření pokožky celého těla. Až moderní doba tento zvyk potlačila. Pravdou je, že voňavý krém v hezké krabičce je mnohem lákavější. Nicméně také plný toxických látek.

Použití sádla v kuchyni

V kuchyni sádlo využijete na vaření, pečení, restování, smažení. Na rozdíl od jiných tuků má tu výhodu, že se nepřepaluje a nevznikají tak při smažení toxické látky. Mimo to je sádlo také zdravé. Samozřejmě budeme-li se bavit o umírněné konzumaci. Sádlo v rozumném množství prospívá dokonce i našemu srdci, protože obsahuje až 60% nenasycených mastných kyselin (zdravých tuků). Obsahuje dokonce méně cholesterolu, než máslo. Ale jak už jsme zmínili, vyplatí se pouze tehdy, konzumujete-li jej s rozumem. V opačném případě má sádlo i své stinné stránky.

  • Hřbetní sádlo – vhodné pro konzumaci a úpravu pokrmů

  • Sádlo plstní – využívá se při léčení oparů, ekzémů, popálenin, popraskané kůže a vyhlazení vrásek

Pro kosmetické účely se používá sádlo nižší kvality. Z pohledu zdraví a výživových hodnot je vhodnější sádlo kachní a husí, protože obsahuje méně škodlivých nasycených a více nenasycených mastných kyselin. Husí sádlo se také využívá na výrobu léčivých mastí, poslouží však výtečně i jako lék proti kašli či onemocnění průdušek.

Použití sádla v kosmetice

Sádlo dokáže zklidnit, hydratovat a vyživovat pokožku. Použít jej můžete na suché ruce, zábal na chodila, zvlášť, pokud vás trápí popraskané paty, poslouží i jako zábal na vlasy, do domácích pleťových masek. Oceníte jej i v případě strií či jako kúru proti vráskám.

Jak ještě sádlo doma využít?

  • Při úklidu

  • Při leštění obuvi

  • Do koupele

  • Na výrobu mastí

  • Na domácí masáž