Máslo, margarín nebo sádlo: Co je nejlepší?

obrázek:simplysandras.blogspot.com

Mnozí Američané by byli doslova šokováni tím, kdyby zjistili, že nemalá část obyvatel východní Evropy začíná svůj den vydatnou snídaní, ve které nechybí sádlo na žitném chlebu na místo margarínu či másla na toustu. Co je však pro tělo lepší, margarín, máslo nebo sádlo?

Co je sádlo?!

Pravdou je, že miliony Američanů prakticky ani neví, co sádlo je. Sádlo se připravuje z prasečího tuku. Sádlo má také vysoký kouřový bod, proto je také často užíváno na smažení. Sádlo si však můžete namazat i na chleba, to všichni dobře známe. Posolit, posypat jarní cibulkou a vychutnat si. Na rozdíl od margarínu neobsahuje žádné trans-mastné kyseliny. Obsahuje však také zdravé tuky, jedná se především o kyselinu olejovou, což je tuk, který je obsažen i v olivovém oleji. Pro srovnání, máslo obsahuje 45 % „zdravých” tuků, sádlo obsahuje 60 % zdravých tuků. Sádlo obsahuje i cholesterol, ale ten najdeme také v másle.

Zdravé máslo?

Máslo obsahuje poměrně velké množství nasycených mastných kyselin. U těch je důležité dávat pozor, kolik jich denně spotřebujeme, jelikož v moderní stravě je jejich celkový příjem celkem vysoký. Máslo se tluče z mléka, spíše ze smetany, margarín se míchá ze směsí rostlinných olejů, v České republice především z řepkového, ale také kokosového či palmojádrového.

Je libo margarín?

Margarín se netěší příliš dobré pověsti. Dnes se však už margarín nevyrábí ztužováním, tudíž není ztuženým tukem, ale výroba probíhá podobně jako v případě másla, jde o mechanickou cestu. Dnes už si opravdu můžete zakoupit kvalitní margaríny, ale dávejte si pozor především na složení. Ty bez obsahu transmastných tuků vašemu zdraví tolik neuškodí.

Příliš tuku ve stravě

Snažte se ve vaší stravě o omezení nezdravých tuků, tělo totiž ke svému životu tuky potřebuje, ale více ty zdravé. Za zánětlivými reakcemi ve vašem těle totiž může stát nadbytek omega 6 mastných kyselin v těle, které se nacházejí ve slunečnicovém oleji. Dbejte proto na přísun tuků zdravých, vyhněte se sádlu, nekvalitnímu margarínu a nadbytečné konzumaci másla. I zde platí: „Všeho s mírou“.

Mohlo by Vás zajímat: