Konzumace hnědé rýže má řadu zdravotních přínosů

Hnědá rýže pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi, zlepšuje kvalitu spánku, snižuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva, zvyšuje antioxidační potenciál, snižuje riziko vzniku srdečních chorob, obezity, zmírňuje deprese a úzkosti a mnoho dalšího.

Rýže je v mnoha částech takovým základem, ale většina lidí je naučená jíst bílou rýži. Rýže existuje mnoho odrůd a bílá je ta, která je nejméně výživná, protože se z ní odstraňuje více vrstev zrn – tím ztrácí důležité živiny.

Živiny obsažené v hnědé rýži

Sacharidy, bílkoviny, vláknina, omega-3 mastné kyseliny, kyselina pantothenová, vitamin B1, B3, B6, hořčík, draslík, fosfor, zinek, selen, mangan.

Zdraví bonusy hnědé rýže

  • Pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi

  • Zlepšuje kvalitu spánku – díky obsahu melatoninu

  • Dodává tělu energii

  • Snižuje riziko rakoviny tlustého střeva

  • Zvyšuje antioxidační potenciál

  • Snižuje riziko srdečních chorob

  • Zlepšuje zdraví nervového systému

  • Snižuje riziko obezity

  • Pomáhá proti depresi a úzkosti – díky přítomnosti některých aminokyselin

  • Je prevencí zácpy

Hnědá vs. bílá rýže

Hnědá rýže se řadí k celozrnným potravinám a obsahuje tedy otruby i klíčky. Je bohatým zdrojem minerálů, vitamínů, vlákniny.

Bílá rýže je průmyslově zpracovaná a odstraňují se z ní ty nejvýživnější části. To činí z bílé rýže jídlo, které zasytí, ale brzy pocítíte hlad. Obsahuje jen „prázdné“kalorie a velmi málo esenciálních živin. Zatímco hnědá rýže na 100 g obsahuje například 6% denní dávky vitaminu B1, bílá rýže pouze 1%. Stejné je to i s ostatními živinami. Aby to však nevypadalo jen v neprospěch bílé rýže, podíváme se na to i z jiného úhlu pohledu.

Bílá rýže je jednou z nejsnadněji stravitelných potravin a nejlépe tolerovaných potravin. Mohou ji konzumovat i lidé trpící potravinovými alergiemi a intolerancemi, popřípadě i lidé trpící akutním průjmovým onemocněním atd. Hnědá rýže může u některých osob způsobovat problémy s trávením jako je např. plynatost, nadýmání, zácpa, křeče.

Na závěr

Z pohledu celkového zdraví a vyvážené stravy mohou být tyto drobné rozdíly v obsahu veškerých živin u různých druhů rýže relevantní. Pokud nekonzumujeme rýži dnes a denně jako základ jídelníčku, ale konzumujeme tzv. smíšenou stravu, kde nechybí ovoce, zelenina, další obiloviny a jiné zdroje bílkovin, jsou pro nás tyto drobné rozdíly hnědé a bílé rýže naprosto zanedbatelné.

Dáváte-li tedy přednost bílé rýži, protože vám chutná více, pak si nedělejte starosti s tím, že by vaše strava byla chudší na základě jedné hromádky rýže na talíři – stačí obohatit jídelníček jinými zdravými a živinami naditými potravinami.

Fotografie: Pixabay