Rýže je lidovým evergreenem: Její zbytky nesmí zůstat v teple déle než 2 hodiny

Fotografie: Peachyeung316 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Rýže je základní potravinou na celém světě. Ačkoli se obvykle dává přednost konzumaci rýže čerstvé a horké, některé recepty, například rýžový salát nebo sushi, vyžadují rýži studenou.

Studená rýže je častým zdrojem potravy, ale i zdrojem potenciálních zdravotních rizik, pokud není správně skladována a opětovně zahřívána. Zbytky studené rýže mohou obsahovat bakterie Bacillus cereus, které mohou způsobit závažné zdravotní problémy, jako je otrava jídlem. Abyste tomuto riziku předešli, je důležité, abyste věděli, jak správně skladovat a opětovně zahřívat studenou rýži, říká doktorka Kathy W. Warwick.

Potenciální přínosy

Studená rýže má vyšší obsah rezistentního škrobu než čerstvě uvařená rýže. Rezistentní škrob je druh vlákniny, kterou tělo nedokáže strávit. Přesto ho bakterie ve střevech dokážou fermentovat, takže působí jako prebiotikum neboli potrava pro tyto bakterie. Tento specifický typ rezistentního škrobu se nazývá retrogradovaný škrob a nachází se ve vařených a chlazených škrobnatých potravinách.

Ve skutečnosti se zdá, že ohřívaná rýže ho obsahuje největší množství. Konzumace studené nebo ohřívané rýže může přispět ke zvýšení příjmu rezistentních škrobů, což může zlepšit hladinu cukru a cholesterolu v krvi.

Rizika konzumace studené rýže

Konzumace studené nebo ohřívané rýže zvyšuje riziko otravy jídlem způsobené bakterií Bacillus cereus, která může způsobit křeče v břiše, průjem nebo zvracení do 15–30 minut po požití. Bacillus cereus je bakterie, jež se obvykle vyskytuje v půdě a může kontaminovat syrovou rýži. Má schopnost tvořit spory, které fungují jako štít a umožňují jí přežít vaření. Studená rýže tak může být kontaminována i po uvaření při vysokých teplotách.

Problémem studené nebo ohřívané rýže však nejsou bakterie, ale spíše způsob, jakým byla rýže chlazena nebo skladována. Patogenní nebo choroboplodné bakterie, jako je Bacillus cereus, se rychle množí při teplotách mezi 4–60 °C – v rozmezí, které je známé jako nebezpečná zóna. Pokud tedy necháte rýži vychladnout tak, že ji necháte při pokojové teplotě, spory začnou klíčit, rychle se množit a produkovat toxiny, jež způsobují onemocnění.

I když otrava jídlem může potkat každého, kdo konzumuje kontaminovanou rýži, vyšší riziko nákazy hrozí osobám s oslabeným imunitním systémem, jako jsou děti, starší dospělí nebo těhotné ženy. Konzumace studené rýže zvyšuje riziko otravy jídlem způsobené bakterií Bacillus cereus, která přežívá vaření a může způsobit křeče v břiše, průjem nebo zvracení.

Jak bezpečně jíst studenou rýži

Vzhledem k tomu, že vařením se spory Bacillus cereus nezlikvidují, někteří se domnívají, že s vařenou rýží byste měli zacházet podobně jako s jakoukoli jinou potravinou podléhající rychlé zkáze. Zde je několik důležitých pokynů, kterými je třeba se řídit, pokud jde o bezpečné zacházení s rýží a její skladování:

semínka rýže
Fotografie: Pixabay
  • Čerstvě uvařenou rýži zchlaďte do 1 hodiny tak, že ji rozdělíte do několika mělkých nádob. Chcete-li proces urychlit, umístěte nádoby do ledové nebo studené vodní lázně.
  • Zbytky rýže uchovávejte v chladničce ve vzduchotěsných nádobách. Neukládejte je na sebe, aby kolem nich mohl dostatečně proudit vzduch a bylo zajištěno rychlé chlazení.
  • Zbytky rýže by neměly být ponechány při pokojové teplotě déle než 2 hodiny. V takovém případě ji raději vyhoďte.
  • Dbejte na to, abyste rýži uchovávali v chladničce při teplotě do 5 °C, abyste zabránili tvorbě spor.
  • Rýži můžete uchovávat v chladu až 3–4 dny.

Chcete-li si vychutnat porci studené rýže, ujistěte se, že ji jíte, dokud je ještě studená, místo toho, abyste ji nechali dosáhnout pokojové teploty. Pokud si rýži raději ohřejete, ujistěte se, že je horká jako pára, nebo ověřte teplotu potravinářským teploměrem, zda dosáhla 74 °C.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]