Různé typy dětského pláče, díky kterým dítě sděluje, co ho trápí

Rodiče mohou být frustrováni, zejména ti méně zkušení, když se snaží porozumět tomu, co jim chce jejich dítě prostřednictvím pláče sdělit. Dětský pláč je po určitou dobu (než se dítě naučí komunikovat jinak), jediným prostředkem, jak říci, zda má hlad, je počůrané, bolí jej bříško apod.

Existují však způsoby, jak zjistit, co dítě chce či potřebuje. Kojenci dávají najevo svá přání a potřeby mnoha způsoby. Důležité je pouze naučit se tyto drobné odlišnosti číst. I dětský pláč má mnoho podob. Stejně tak smích a drobná gesta. Neustálý pláč dítěte může být pro novopečenou maminku stresující. Jistě, že matka často instinktivně vytuší, ale nezkušená maminka může propadnout obavám a stresu. A když je vystresovaná maminka, bude vystresované i dítě, protože se stres přenáší jako virus. Je nesmysl si myslet, že dítě váš stres nevnímá.

Četné studie ukazují, že novorozené děti používají určité signály, kterými se snaží upozornit své rodiče, co přesně se s nimi děje, ještě dřív, než propuknou v opravdový pláč. Chce to jen pořádně poslouchat a sledovat dítě.

Hladový pláč

Polykací a sací reflexy patří k těm nejpřirozenějším dětským reflexům. Když dostane dítě hlad, čeká, že bude moci sát. Tudíž hledá v jeho těsné blízkosti zdroj jídla (hledá maminčino prso). Bude tedy jazýčkem přejíždět rty, mít otevřenou pusinku, otáčet hlavičkou sem a tam, vydávat mlaskavý zvuk. Když jeho potřeba není ukojena, začne plakat. Tento typ pláče zní podobně, jako NÉH …proto pečlivě poslouchejte a naučte se rozlišovat typy dětského pláče.

Žaludek plný vzduchu

Miminko je přebalené, napapané a pořád pláče? Při jídle (kojení) může dítě spolykat zároveň i množství vzduchu, který ho může tlačit. Některá miminka se přímo svíjí a kroutí jako žížalky, aby vzduch vypudili. Pro tento typ pláče, když tlačí vzduch v bříšku, je typické EH. Způsobuje to tlak v jeho bříšku.

Velká únava

Už se vám určitě stalo, že jste byli tak přetažení, že jste nemohli usnout. U dětí tomu není jinak. Mohou být velmi unavené, ale ne a ne spinkat. Spánku se děti učit nemusí, ale samostatné usínání, to je jiná kapitola. A je to tak správně. V minulosti hrozilo, že když usnete, stanete se potravou nějakého zvířete, tudíž dítě usíná jedině, když se cítí být v bezpečí, v blízkosti maminky.

Někdo má tento pud vyvinut méně, jiný více. Unavené dítě poznáte snadno: má unavené pohyby, mne si očička, sahají si na ouška, škrábou se na hlavičce. Pláč únavy zní podobně jako OVH nebo OH či také AUH. Poslouchejte jak zní jeho pláč a sledujte reakce.

Bolení bříška

Pro bolení bříška je typický pláč, kde dítě vydává zvuk podobný ÉAIRH. Dítě mívá také většinou rudý obličej stažený v křeči aa tiskne k sobě oční víčka. Je zajímavé, že přírodní národy tento typ pláče a tento typ problému neznají. Údajně je to tím, že maminky děti nosí stále u sebe, spí s nimi, kojí na požádání a nechávají je vyprázdnit bez plen.

Když se dítě necítí dobře

Když se dítě necítí dobře, může při pláči vydávat zvuk HEH. Tento zvuk vzniká při vydechování. Často se s ním u dětí setkáte, když mají plnou plenku, je jim horko nebo naopak zima.

Snažit se porozumět pláči kojence je dobré, co nejdříve. Tedy hned, jak dítě začne plakat. V tento okamžik má pláč ještě své specifické poznávací rysy. Když jeho pláč nepochopíte, propukne v hysterický pláč, kde už nelze číst mezi řádky.

Obrázky: pixabay.com