Na neustálou únavu nepomáhá jen káva. Změny v životosprávě mají dlouhodobější efekt

Fotografie: Depositphotos

Pokud se cítíte ospalí, máte problémy udržet se vzhůru nebo vypijete několik šálků kávy, jen abyste vydrželi do oběda, vězte, že v tom nejste sami.

Většina lidí zná pocit vyčerpání a únavy na konci dne. Naštěstí existuje spousta zdravých opatření, kterými můžete snížit únavu a zvýšit hladinu energie. Ve skutečnosti může několik malých změn ve vašem denním režimu výrazně ovlivnit to, jak energičtí se cítíte, spolu s mnoha dalšími aspekty vašeho zdraví, říká doktorka Kim Rose-Francis. Zde je 8 jednoduchých strategií, jak si přirozeně zvýšit hladinu energie pro dlouhodobý efekt.

Dopřejte si více spánku

Nedostatek spánku může vyčerpat vaši energii, takže se druhý den budete cítit letargičtí, nevrlí a unavení. Ačkoli se množství spánku, které člověk potřebuje, může mírně lišit, obecně se doporučuje 7 hodin denně, což zvýší energetickou hladinu a podpoří celkové zdraví. Pokud máte problémy se spánkem, může vám prospět, když si stanovíte pravidelný spánkový režim a na konci noci se uklidníte bublinkovou koupelí, četbou knihy nebo poslechem relaxační hudby.

Omezte stres

Stres se může vážně podepsat nejen na vašem fyzickém a duševním zdraví, ale je také úzce spojen s únavou a vyčerpáním. Zamyslete se, co ve vás často vyvolává pocit stresu nebo vyčerpání, a položte si otázku, zda to můžete ze svého života odstranit. Pokud to není možné nebo žádoucí, jaké kroky můžete podniknout, abyste dlouhodobě snížili svůj stres z této věci?

Více se hýbejte

Pravidelný pohyb je důležitý pro snížení rizika chronických onemocnění, včetně srdečních chorob, cukrovky 2. typu a obezity. Chcete-li do svého dne zařadit pohyb, zkuste se o polední pauze vzdálit od pracovního stolu a jít se projít, místo výtahu vyjít schody nebo místo jízdy autem jít do práce či do školy pěšky.

Přestaňte kouřit

Kouření může negativně ovlivnit řadu zdravotních aspektů a může zvýšit riziko řady chronických onemocnění. Toxiny a dehet v kouři navíc snižují účinnost vašich plic. Časem se tak může snížit množství kyslíku přenášeného do celého těla, což způsobuje, že se cítíte unavení. Pokud pravidelně kouříte, může být zanechání kouření spojeno s mnoha zdravotními výhodami, včetně zvýšení hladiny energie.

Omezte alkohol

Pití alkoholu může mít sedativní účinek a může způsobit, že se budete cítit ospalí a uvolnění. Mnoho lidí se mylně domnívá, že alkohol může být účinným způsobem, jak rychleji usnout. Pravidelné pití alkoholu před spaním však může snížit jeho kvalitu. Alkohol může také působit jako diuretikum, což znamená, že zvyšuje produkci moči. Pokud si tedy dáte několik skleniček těsně před spaním, může to narušit váš spánek tím, že se uprostřed noci probudíte.

Jezte výživnou stravu

Pokud se stále cítíte unavení, malátní a máte málo energie, mohla by vám prospět změna stravovacích návyků. Dodržování zdravé stravy může prospět vašemu zdraví i hladině energie. Pravidelné stravování a zajištění dostatečného množství potravy může také pomoci zvýšit hladinu energie.

zdravá strava
Fotografie: Freepik

Omezte přidaný cukr

Konzumace potravin s vysokým obsahem cukru může vést k chronickým onemocněním, včetně obezity, cukrovky 2. typu a srdečních chorob. Zvažte, zda byste neměli omezit jejich příjem a zaměřit se raději na konzumaci plnohodnotných potravin.

Pijte dostatečné množství vody

Dehydratace může způsobit to, že se budete cítit příliš unavení. Věnujte proto vědomé úsilí tomu, abyste během dne pili dostatek vody a reagovali na svou žízeň, zejména během cvičení a pokud jste starší. Jestliže vám pití dělá problém, zkuste si ráno uvařit džbánek čaje nebo do něj nalijte vodu a snažte se ho do večera celý vypít. Budete tak mít větší přehled o přijatých tekutinách.

Zdroj: Healthline