Vše, co potřebujete vědět o alkoholu a kojení

01 V těhotenství je důvod, proč alkohol nepít jasný: může to poškodit vyvíjející se plod. Mnoho maminek si myslí, že trochu alkoholu během kojení však nevadí. Jaká je pravda?

Pravda je taková, že názory na bezpečné množství vypitého alkoholu během kojení se různí. Alkohol se do mateřského mléka dostává skrze krve matky. Množství alkoholu je však stále předmětem diskuzí, protože zde hraje roli mnoho faktorů. Záleží, jaký druh alkoholu maminka pije. Je rozdíl dát si skleničku piva po obědě, skleničku vína po večeři nebo panáka tvrdého alkoholu. Záleží na schopnosti metabolismu matky, na tom, kolik vypila nealkoholických nápojů (ředění), na tělesné konstituci, věku, i na složení potravy, pokud zároveň s alkoholem konzumovala nějaké jídlo.

Jednoduše řečeno, zůstalo-li vám po porodu nějaké to kilo navíc a během pití alkoholu (v rozumné míře) pijete dostatek tekutin a jíte nějaké občerstvení, snížíte množství alkoholu v krvi, a také v mateřském mléce.

To, zda si dáte skleničku vína nebo piva či raději ne, záleží jen na vás. Ovšem například v Arkansasu mají na pití alkoholu během kojení jasný názor. V roce 2014 si dala 28letá matka v restauraci skleničku vína a dostala pokutu za ohrožení života své šestiměsíční dcery, kterou během pobytu v restauraci začala kojit. Kritiku na sociálních sítích sklidila i žena, která se přiznala, že vypila sklenku vína, a poté se po kojení osypal drobnými vyrážkami její 5měsíční syn.

Pít či nepít alkohol během kojení?

U nás pití alkoholu během kojení není protizákonné, ale odborníci radí, že i malé množství alkoholu, který matka vypije, může být pro dítě nebezpečný. Matky novorozenců mladších tří měsíců by měly být velmi opatrné, protože mozek dítěte se stále vyvíjí a je velmi zranitelný.

Studie také ukázaly, že je-li v mateřském mléce přítomen alkohol, pijí děti méně a nemusí dobře prospívat/růst. Bylo také zaznamenáno, že děti matek, které měly jeden alkoholický nápoj denně, měly zhoršený motorický vývoj a v pozdějším věku (6 až 7 let) vykazovaly i horší psychický vývoj.

Odborníci radí kojícím matkám, aby omezili příjem alkoholu, a když už si jej chtějí dát, mělo by to být tři až čtyři hodiny před kojením.

Na otázku pít či nepít alkohol odpovídají odborníci takto:

  • Kojící matky si mohou dát příležitostně trochu alkoholu, ale nejdříve tak od 4 až 6 měsíců dítěte

  • Alkohol je dobré proložit jídlem a dostatkem nealkoholických tekutin

  • Matky by neměly pít alkohol bezprostředně před kojením

  • Kojící maminky by neměly mít více než 0,5 gramu alkoholu na kilogram tělesné hmotnosti – méně je však ještě lépe

Pití alkoholu a tvorba mléka

Alkohol údajně pomáhá při uvolňování mléka, ale nezlepšuje ani nezhoršuje jeho produkci. Několik studií však potvrdilo, že pití piva může zvýšit hladiny hormonu prolaktinu, což pomáhá při tvorbě mateřského mléka. Vědci poznamenávají, že za to odpovídají polysacharidy z ječmene a chmele – nealkoholické pivo má stejný účinek.

Obrázky: nashirody.ru, sunny7.ua