Čaje, které vám pomohou zahnat únavu, úzkost, úbytek životní energie a podpoří relaxaci

Bylinky jsou úžasné. Pomáhají nejen při nemocech z nachlazení, léčit kožní onemocnění a rány, při potížích s močovým měchýřem či ledvinami, ale i při nervovém vyčerpání, podrážděnosti, nespavosti, únavě depresi. Bylinek, které mají uklidňující účinky existuje více, proto je možné bylinky buď střídat nebo dokonce kombinovat.

Společně se dnes přesně na tyto bylinky zaměříme. Určitě je vhodné mít jednu nebo dvě doma po ruce. Mimo uklidňujících účinků mají i další zdravotní výhody, takže se nemusíte obávat, že by ležely bez využití.

Heřmánek

Heřmánek je velmi známou a oblíbenou bylinkou. Mimo to, že uklidňuje zažívání, působí blahodárně na nervovou soustavu. Už jen samotné pití čaje je příjemné. Heřmánek zbaví napětí a navodí klidný spánek. Pít ho můžete ráno nalačno nebo večer před spaním.

Bukvice lékařská

Bukvice lékařská nebo také čistec lékařský je výtečnou vzpruhou pro nervovou soustavu. Vhodná je při vyčerpání a depresích. Mimo jiné snižuje krevní tlak a řeší žaludeční a zažívací potíže. Pro zmírnění obtíží se doporučuje pít 2x až 4x denně.

Levandule

Levandule se používá často v aromaterapii a je známá pro své uklidňující účinky. Oblíbená je také v kosmetice, ale i kuchyni, kde krásně provoní sladké pečivo. Už jste zkusili levandulový cukr? Použít jej můžete na posypání moučníků, ale i ke slazení čajů a dezertů. Levandule má sedativní účinky a bojuje proti nervozitě, nespavosti, stresu, depresím, bolesti hlavy. Využijete ji však také při nachlazení, střevních a žaludečních problémech, plynatosti a ženy v období klimakteria.

Vitánie spavá

V tomto případě se nejedná o nějak známou bylinku. Znají ji spíš Indové z ájurvédy, kde nese název Ashwagandha. Je výtečná na splíny a deprese. Je to kořen, který je velký pomocník při nervozitě, stresu, neklidném spánku, nesoustředění. K mání je buď celý kořen, tinktura nebo prášek. Doporučená denní dávky jsou 3 gramy, doporučuje se nepřekračovat toto doporučení.

Ženšen

Ženšem je poměrně známou léčivkou, jež pomáhá při Alzheimeru, zlepšuje paměť, podporuje mozkovou činnost a poradí si také s depresí. Má skvělé antistresové účinky, dokáže zbavit splínů, smutku a napomáhá klidnějšímu spánku. Snižuje únavu a zvyšuje soustředění. Čaj má příjemnou vůni a velmi dobře se popíjí.

Další skvělé bylinky na únavu a deprese

  • Třezalka

  • Meduňka

  • Bazalka

  • Šanta kočičí

  • Mateřídouška

  • Mučenka

  • Kozlík lékařský

Obrázky: pixabay.com