Rozpoznejte nepříjemné příznaky související se špatným trávením dle ájurvédy

Fotografie: Freepik

Ájurvéda vychází z tradičního indického lékařství. Jejími základními metodami je používání bylinek, masáží a jógy k vyléčení různých neduhů. Představitelé ájurvédy věří, že trávení potravin v těle má na svědomí „trávicí oheň“. Pokud ten nedokáže „spálit“ určité druhy potravin, dojde k nahromadění toxinů v organismu. Ve výsledku tak může vniknout jakékoliv onemocnění.

Jaké potraviny mohou způsobit poruchy zažívání dle ájurvédy?

K nesprávným trávicím pochodům může dojít v případě, že dotyčný konzumuje tyto druhy potravin:

  • hotové polotovary
  • rychlé občerstvení
  • konzervované a mražené potraviny
  • potraviny omývané studenou vodou

V důsledku těchto produktů je narušena činnost metabolismu a dojde ke kumulaci toxických látek ve střevech. Příznakem tohoto jevu může být nadváha, nadýmání, říhání po konzumaci jídla, pálení žáhy, zácpa, průjem.

Další nepříjemné příznaky, které souvisí se špatným trávením

Pokud není vaše trávení v pořádku, můžete rovněž pociťovat zvýšenou únavu, ztrátu energie, nevolnosti. Často se vyskytuje i aknózní pleť a kožní vyrážky.

Fotografie: Pixabay

Také nehty jsou suché, popraskané, stejně jako kůže. Jedinec může trpět infekcemi, nebo parazitárními nemocemi. Objevuje se i špatný dech, alergické reakce, silný plak na jazyku, kožní ekzém, vyrážka, lupénka. Ženy bojují s výraznějšímu projevy premenstruačního syndromu. Zhorší se i celková koncentrace.

Jak trávení zlepšit?

Důležité je jíst obecně často a menší porce. Pokrmy byste neměli hltat. Také jezte více zeleniny a ovoce. Doplníte tak tělu potřebnou vlákninu, která je nezbytná pro správné fungování střev. Vyhněte se průmyslově zpracovaným potravinám a polotovarům. Nevhodné je pojídat sladkosti a příliš tučná jídla.

Fotografie: Pixabay

Zapomínat byste neměli ani na pravidelný pohyb, který k lepšímu zažívání také velmi přispěje. Postačí i obyčejná procházka. Žaludek i střeva zklidní potraviny s obsahem probiotik, ta najdete zejména v jogurtech, acidofilních mlékách, či kefírech.

Fotografie: Pixabay

Z masa dávejte přednost kuřecímu a krůtímu. Trávení neprospěje vysoká konzumace alkoholu a kouření. Snažte se tyto vlivy tedy co nejvíce eliminovat. Trávicí systém je přímo napojen i na to, zda jste v duševní pohodě. Pakliže budete více než obvykle ve stresu, může se to projevit negativně jak na vašem žaludku, tak i střevech.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]