Nedostatek vlákniny ve stravě může způsobit celou řadu zdravotních problémů

Fotografie: Pixabay

Každý orgán v lidském těle má svou funkci, i když se na některých podílí nepřímo. Dostává do těla látky, které jsou zdraví prospěšné: minerály, vitamíny, stopové prvky a další. Když je něčeho nedostatek, dá nám to tělo najevo různými signály, které není radno podceňovat. Totéž platí o vláknině, která hraje v otázkách lidského zdraví nesmírně důležitou úlohu.

Doporučené denní množství je 25 až 30 gramů vlákniny na den. Jen málokdo může říci, že tuto metu splňuje. Většinou je to kolem 10 až 15 gramů, což není z pohledu zdraví příliš dobré. Jak nám tělo dává najevo, že přijímá málo vlákniny?

Nepravidelné vyprazdňování

Nemusí jít nutně o zácpu, i když ta často s nedostatkem vlákniny souvisí. Nepravidelná stolice je jednou ze známek, že byste měli do jídelníčku přidat více vlákniny.

Přírůstek na váze

Vláknina snižuje vstřebávání cukrů a tuků, pomáhá také zmírnit pocity hladu. Tím bezpochyby snižuje příjem kalorií. Nedostatek vlákniny zvyšuje nejen pocit hladu, nutkavé chutě, ale i tělesnou váhu.

Máte často hlad

Dáte si docela vydatnou snídani či oběd, ale po chvíli cítíte opět hlad a potřebu se něčím doládovat? I to může být signál, že přijímáte málo vlákniny. Pokud se 40 až 50 minut po jídle dostaví hlad, může to být potřeba vašeho těla po větším přísunu vlákniny.

Fotografie: Pixabay

Cévní problémy

Vláknina snižuje LDL cholesterol, jeho zvýšená hladina může vést k ateroskleróze. Také snižuje krevní tlak, který je příčinou mnoha onemocnění spojených s cévami.

Narušená střevní flóra

V důsledku špatné stravy (nedostatek vlákniny) vznikají chronické trávicí poruchy. Tím dojde k poškození střevní flóry a narušení rovnováhy střevní flóry, kde se začnou množit škodlivé mikroorganismy, které neblaze ovlivňují trávicí pochody.

Vláknina přijatá z potravy pomáhá při rozmnožování probiotických bakterií. Necháme-li je hladovět, jejich počet se sníží a na jejich místo nastoupí patogeny – tedy škodlivé bakterie, které mimo jiné způsobují také nadýmání.

Příznaky nedostatku vlákniny

  • Přibírání na váze

  • Častý hlad

  • Zvýšený LDL cholesterol

  • Oslabená imunita

  • Nadýmání

  • Nepravidelné vyprazdňování/zácpa