Konzumace vlašských ořechů značně podporuje lidské zdraví

Milujte ořechy? Dobře pro vás, jsou velmi zdravé. Zvláště pak vlašské ořechy, které sice nepatří k těm nejoblíbenějším, ale zdravotně nemají konkurenci.  Až 70 % ořechu tvoří velmi kvalitní, nutričně cenné a zdraví prospěšné nenasycené tuky, zhruba 18 % kvalitní bílkoviny a 3 % sacharidy.

Zatočte s cholesterolem

Pouhých 80 g vlašských ořechů denně postačí k tomu, aby se snížila hladina špatného cholesterolu (LDL) v krvi o 16 %! Alespoň to tvrdí závěry jednoho zajímavého výzkumu z kalifornské univerzity. Dále vlašské ořechy obsahují zdraví prospěšné nenasycené tuky, které patří k tukům, jež naše tělo nezbytně potřebuje pro své správní fungování. Ořechy jsou bohatým zdrojem vitaminu E, B1, B6, kyseliny listové a často deficitního hořčíku a zinku.

Kalorií se nebojte

Vlašský ořech je energeticky i nutričně velice bohatá potravina; 100 g ořechů v sobě ukrývá v průměru 2700 kJ. Nejde však o prázdné kalorie jako je tomu třeba u sladkých pochoutek, které sice vašemu organismu dodají energii, ale nepřinesou s sebou žádné nutričně cenné látky (vitamíny, minerály apod.) Kalorie z vlašských ořechů jsou prospěšné a nemusíte si kvůli nim dělat výčitky.

Pro zdravý mozek

Z vitamínů nás potěší zejména vitamíny řady B a vitamín E. Konkrétně vitamíny B6 a B3, které jsou nezbytné pro správné fungování mozku a celé nervové soustavy. B3 navíc reguluje hladinu krevního cukru. Ve vlašácích najdete i vitamín E, který je významným antioxidantem. Ten je důležitý i pro plodnost a dobrý stav pokožky.

Jako když vás do vody hodí

Vlašské ořechy jsou zdrojem antioxidačního hormonu melatoninu. Uvedený hormon je spojován s kvalitním spánkem, protože se uvolňuje ve tmě. Výzkumníci zjistili, že konzumací vlašských ořechů se zvyšuje koncentrace melatoninu v krvi, což znamená lepší spánek a více energie pro vaše aktivity.