Řapíkatý celer dokáže bojovat se zánětem a také zlepšuje zdraví kloubů

Celer je zdravá zelenina, bohatá na minerály a vitamíny, které zlepšují zdraví mnoha způsoby. Ačkoliv se řapíkatý celer skládá převážně z vody (téměř 95 procent), je bohatý zdroj vitaminu K, přičemž jeden šálek obsahuje asi 30 procent doporučené denní dávky. Tato křupavá zelenina uspokojí i vaši potřebu kyseliny listové, draslíku, vlákniny. Celer také obsahuje dobré množství vitamínu C, vitamínu A a některých vitamínů B.

Působí jako přírodní diuretika a má přirozeně nízký obsah kalorií, uhlohydrátů, tuků a cholesterolu. Vědci kromě známých antioxidantů, jako je apigenin, luteolin, vitamin C a flavonoidy, identifikovali více než tucet dalších druhů antioxidantů, včetně dihydrostilbenoidů, jako je lunularin, a také furanocoumariny, jako je bergapten a psoralen.

Antioxidační podpora, kterou lze získat z celeru, je do značné míry dána jeho fenolovými živinami, které chrání lidské tělo před nežádoucím oxidačním poškozením buněk, krevních cév a orgánových systémů. Existuje hodně možností, jak tuto zeleninu začlenit do vaší každodenní stravy. A my vám uvedeme hned několik důvodů, proč to udělat:

Bojuje se zánětem

Celer je přírodní protizánětlivý přípravek s řadou zdravotních výhod. Účinně potlačuje zánět v mnoha částech těla, včetně mozku.

Zlepšuje zdraví kloubů

Silné protizánětlivé vlastnosti celeru jsou velmi užitečné při léčbě zánětlivých stavů, jako je dna či artritida.

Prospívá trávení

Celer má vysoký obsah vlákniny a vody, což zajišťuje hladkou funkci trávicího systému.

Snižuje hladinu cholesterolu

Tato chutná zelenina obsahuje ftalidy, které stimulují produkci žlučových kyselin, které snižují LDL cholesterol v krvi.

Prevence rakoviny

Studie prokázaly, že celer obsahuje více sloučenin bojujících proti rakovině. Ftalidy a polyacetyleny detoxikují rakovinné buňky v těle a pomáhají tak předcházet několika typům rakoviny, včetně rakoviny vaječníků.

Srovnává krevní tlak

Vysoký obsah draslíku v celeru řídí krevní tlak. Ftalidy navíc pomáhají uvolňovat svaly obklopující tepny, pomáhají rozšířit krevní cévy a snižují tak krevní tlak.

Léčí infekce močového měchýře

Celer je silné přírodní diuretikum a vyplavuje žlučové kameny a bakterie z těla. Tímto způsobem celer léčí infekce močového měchýře, snižuje zánět a ještě napomáhá trávení.

Podporuje hubnutí

Při snaze zhubnout je celer ideální svačinkou, protože je plný vlákniny, která zabrání přejídání a obsahuje velmi málo kalorií.

Uvolňuje stres

Celer má vysoký obsah hořčíku, mocného minerálu, o kterém je známo, že nervový systém přirozeně uklidňuje. Proto zmírní stres a úzkost a pomůže vám lépe spát.

Řeší problémy špatného dechu

Špatný dech je způsoben bakteriemi v ústní dutině. Proto žvýkání stonku celeru osvěží dech a uvolní jakékoli jídlo, které uvízlo mezi zuby.