Zatočte s břišním tukem: 6 chutných potravin, které vám s tím pomohou a zároveň bojují se záněty v těle

Fotografie: Depositphotos

Vhodně zvoleným jídlem lze účinně bojovat proti zánětům, které člověka někdy trápí. Správně sestavený jídelníček také přispívá k hubnutí. Chybět by v něm neměla hlavně zelenina a ovoce.

Zánět je vlastně obranným mechanismem imunitního systému. Někdy se ale utrhne z řetězu, začne přehnaně reagovat a napadat zdravé buňky. Bývá to zejména u lidí, kteří trpí celiakií, artritidou, onemocněním dráždivého tračníku a fibromyalgií. Případný zánět pak může zhoršit příznaky těchto nemocí. Kterým potravinám je lépe se vyhnout a na co se v jídelníčku zaměřit? Více prozradila Grant Tinsley.

1) Ananas

Ananas obsahuje vitamíny A, B1, B2 a C. Z minerálů pak vápník, železo, fosfor a draslík. Enzym bromelin pomáhá trávení, protože odbourává bílkoviny. Ananas je vhodné konzumovat tehdy, trpí-li člověk na problémy se slinivkou břišní. Pomáhá při střevních poruchách a průjmech, rozpouští krevní sraženiny a odvodňuje. Přispívá tím k lepší funkci kardiovaskulárního systému a také ledvin.

2) Kurkuma

Kurkumin, který kurkuma obsahuje, dokáže úspěšně bojovat se zánětem, dokonce i nahradit protizánětlivé léky, jako jsou aspirin či ibuprofen. Má prokázané antioxidační účinky a podporuje kognitivní funkce zejména u starší generace.

3) Borůvky

V borůvkách najdete vysoký obsah antioxidantu zvaného quercetin, jenž má také protizánětlivé účinky. Snižuje krevní plak, zlepšuje kardiovaskulární zdraví a snižuje riziko vzniku rakoviny slinivky. Díky obsahu celé řady vitamínů (C, A, skupina B) a minerálů (hořčík, draslík, mangan, železo, měď, zinek, chrom) je borůvka velmi zdravým ovocem, které by nemělo v jídelníčku chybět.

Fotografie: Depositphotos

4) Zelený čaj

Polyfenol obsažený v zeleném čaji zabraňuje poškození buněk, snižuje nadprodukci zánětlivých látek v lidském těle. Při oxidačních procesech v těle dochází k šíření volných radikálů, jejichž působení dokáže zelený čaj neutralizovat. Podporuje i látkovou výměnu. Rozhodně stojí za to se denně pár šálků zeleného čaje dopřát.

5) Červená řepa

Zdravou zeleninou je i červená řepa, jež je plná vlákniny a antioxidantů, které pomáhají obnovit buňky poškozené zánětem a opravuje jejich jádra. Právem patří k superpotravinám. Její červené barvivo zpevňuje stěny cév, tepen a vlásečnic. Posiluje imunitu, potlačuje záněty a alergie.

Fotografie: Depositphotos

6) Tmavá listová zelenina

V tmavě zelené listové zelenině je spousta minerálů a vitamínů. Nechybějí vápník, železo a vláknina, jež pomáhá v boji proti zánětu, a vitamín C, který je známým antioxidantem. Bohatá je i na kyselinu listovou, jež asistuje při dělení buněk a je nezbytná pro syntézu nukleových kyselin a při krvetvorbě.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]