Nepropásněte sezónu ostružin a natrhejte si je. Jsou velmi prospěšné pro naše zdraví

Ostružiny nebývají v našem jídelníčku tak časté. Když už si totiž máme vybrat, dáme raději přednost borůvkám nebo malinám, které jsou obecně dostupnější a chutnější. Přesto je ale dobré zejména v létě ostružiny do svého jídelníčku zařadit. Obsahují totiž celou řadu vitamínů a minerálů, které pomáhají našemu tělu správně fungovat. Navíc jsou zásobárnou antioxidantů, které jsou pro naše tělo v hektickém životním stylu obzvlášť klíčové.

Činnost mozku

Díky specifické kombinaci živin jsou ostružiny skvělým pomocníkem při péči o zdraví našeho mozku a jeho funkcí. Je to právě vysoký obsah antioxidantů, který podporuje správné činnosti mozku a pomáhá nám lépe zvládat naše každodenní úkoly. Pravidelná konzumace ostružin nás může ochránit také před některými nemocemi, které s mozkem souvisí – jde zejména o Alzheimera nebo Parkinsona. Ostružiny hojně obsahují také mangan, který je nezbytný pro správné fungování mozku. Ostružiny takto chrání mozkové buňky před degenerací.

Vysoký obsah antioxidantů

Antioxidanty s sebou nesou řadu zdravotních výhod. Výrazně dokážou posilovat naši imunitu a chránit tělo před vznikem zánětu. Pomáhají přirozeně léčit již vzniklé záněty a urychlují napravování škod, které vznikají vlivem života ve znečištěném prostředí.

Zdroj vlákniny

Jako ostatně každé ovoce, i ostružiny obsahují vysoké množství vlákniny. Ta je nezbytná zejména pro naše správné trávení a pro celkovou pohodu při vylučování. Vláknina pomáhá bránit tomu, aby vznikala zácpa nebo průjem, ale přispívá také ke správnému zpracování potravy a dobrému využití živin. Ostružiny obsahují jak rozpustnou, tak i nerozpustnou vlákninu, takže tvoří ideální zdroj.

Vitamín C

Vitamín C patří k těm vitamínům, které mají v našem organismu zcela nenahraditelnou úlohu. Na rozdíl od jiných savců si jej nedokážeme vyrobit, což nás činí zcela závislými na příjmech ze stravy nebo suplementů. Vitamín C je v ostružinách zastoupen skutečně ve štědrém množství. Jedna hrst ostružin nám přitom zajistí až 35 % doporučené denní dávky vitamínu C. Nemusíme se nijak bát, že bychom se jím předávkovali – vitamín C je rozpustný ve vodě a přebytky se vyloučí močí.

Zdravá kůže

Ostružiny mají mimo jiné také pozitivní vliv na zdraví naší kůže. Živiny, které ostružina obsahuje, chrání pokožku před poškozením UVB zářením, zabraňují vzniku různých kožních onemocněních a urychlují regeneraci v případě spálení od slunce. Již výše zmíněný vitamín C pečuje o pokožku a podporuje produkci kolagenu. Umí také spolehlivě pečovat o suchou pokožku a pleť chrání před tvorbou vrásek. Ostružiny mají i protivirové účinky, a tím pádem dokážou chránit i před vznikem oparů.

Není těžké ostružiny do jídelníčku zahrnout. Skvěle se hodí do jogurtu nebo ovesné kaše. Stačí hrst denně a uvidíte skvělé výsledky.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]