Identifikujte příčiny nepříjemného krvácení dásní a vyřešte tento problém jednou provždy

Fotografie: Adobe Stock

Čištění chrupu alespoň dvakrát denně by mělo patřit do základních návyků každého člověka. Jedině tak je možné udržet si úsměv stále krásný a hlavně zdravý. Někdy se však může objevit krvácení dásní, které znepokojí snad každého. Zjistěte, co se za tím může skrývat.

Nejčastější důvody, kvůli kterým dásně krvácí

Při každodenní péči o chrup se může setkat čas od času s krvácením dásní. Co tento stav způsobuje?

  • Zubní kámen: tvoří se zejména v případě, pokud si chrup nečistíte pravidelně a zodpovědně. Jeho příčinou bývá uplívající plak na povrchu zubu, který následně tvrdne. Tento proces může následně způsobit i velice nepříjemný zánět dásní, který hrozí ztrátou zubu.
Fotografie: Freepik
  • Nadměrné čištění zubů: všeho moc škodí, a to platí i v případě péče o chrup. Zaměřte se tedy na výběr měkkého zubního kartáčku a na šetrnou techniku čištění. Stejně tak se naučte vhodně používat zubní nit, kterou si snadno můžete přivodit poranění dásní a následnou infekci.
  • Nedostatek vitamínů: právě vitamíny hrají významnou roli, co se týká pevnosti stěny cév a při srážení krve. Pokud vám nějaké schází, můžete se setkat se zvýšenou krvácivostí dásní. Dbejte tedy na vyváženou stravu a dostatečná příjem ovoce a zeleniny.
Fotografie: Pixabay
  • Diabetes mellitus: i cukrovka může zapříčinit krvácení dásní. Diabetici by tedy měli obzvlášť dbát na ústní hygienu, protože jsou více náchylní k vzniku infekcí.
  • Těhotenství nebo užívání perorální hormonální antikoncepce: i hormonální nerovnováha může ovlivnit stav dásní.
  • Nedostatečná péče o protézy: v podstatě jakýkoliv protetický úkon v ústech vyžaduje důkladné vyčištění před samotným zákrokem i po něm. I když se nejedná o váš vlastní chrup, je nutné jej čistit, pokud je upevněn na stálo. Jinak může docházet k zánětům dásní a jejich krvácení.

Jak si počínat, aby dásně nekrvácely?

Pokud chcete předejít krvácení dásní, čistěte si zuby alespoň dvakrát denně. Také se zaměřte na čištění mezizubních prostor. Každého půl roku docházejte na pravidelné preventivní prohlídky. V jídelníčku omezte příjem cukrů.

Fotografie: Pixabay

Také se snažte přestat kouřit cigarety a omezte konzumaci alkoholu. Tabák a alkoholické nápoje totiž oslabují imunitu a dráždí sliznici. Při akutních potížích navštivte zubního lékaře i dentální hygienistku, doplňujte vitamíny a čistěte chrup speciálnímu zubními pastami dle doporučení odborníků.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]