Rakovina vaječníků a děložního čípku přichází nenápadně, rozpoznejte již rané příznaky

Fotografie: Freepik

Zákeřná nemoc, která si ročně vyžádá spousty obětí. Rakovina vaječníků a děložního čípku ohrožuje ženy různých věkových kategorií. Ročně si vyžádá přes sto tisíc obětí. Léčba může být zahájena včas a být úspěšná, ale mnohdy se onemocnění projeví, až když je pozdě.

Prevence

Rakovině děložního čípku lze předcházet pravidelným vyšetřováním. Rakovina vaječníků je jedním z nejvíce diagnostikovaných typů „ženských“ nádorů. Je důležité znát nebezpečné příznaky a okamžitě se poradit s lékařem, i když se vám zdá, že malátnost nebo jiné příznaky nestojí za pozornost.

Krvácení

Jedním z nejčastějších příznaků rakoviny děložního čípku je vaginální krvácení, které nesouvisí s menstruačním cyklem. Často se objevuje po pohlavním styku, ale přichází i samovolně. Pokud zaznamenáte krvácení, určitě navštivte svého lékaře, může to být známka pokročilého karcinomu děložního čípku.

Změny v menstruačním cyklu

Nemusíte se strachovat, pokud vaše menstruace trvá o den déle než obvykle nebo je doprovázena mírně silnějším krvácením. Pokud však trvá týden nebo dokonce dva, či během jednoho měsíce dvakrát menstruujete, měli byste určitě navštívit lékaře. Obecně platí, že jakákoli změna v cyklu, která trvá dva měsíce, může být důvodem pro kontaktování odborníka.

Problémy s močovým měchýřem

Šířící se nádor může mít vliv na střeva nebo močový měchýř, což může narušit fungování těchto orgánů. Může se tedy jednat o krev v moči nebo jen časté nutkání močit. Když se tyto příznaky objeví, měli byste určitě kontaktovat svého gynekologa.

Fotografie: Freepik

Chronická únava

Konstantní a velmi silná únava je příznakem společným pro mnoho typů rakoviny. Pokud si všimnete, že každodenní činnosti vám berou příliš mnoho energie, pokud se často bezdůvodně cítíte unavení, nezapomeňte se poradit se svým lékařem.

Nevolnost

Neustálý pocit nevolnosti nebo podráždění žaludku může být jedním ze znaků rakoviny. Faktem je, že někdy onemocnění může vést k tomu, že zvětšený děložní čípek tlačí na břišní dutinu a způsobuje pocit nevolnosti.

Změny váhy

Rychlá a nevysvětlitelná ztráta hmotnosti je dalším častým příznakem rakoviny. Je obzvlášť důležité navštívit lékaře, pokud do šesti měsíců ztratíte 5-10% své tělesné hmotnosti, aniž byste vyvinuli zvláštní úsilí.

Nadýmání a nedostatek chuti k jídlu

Jedním z nejčastějších příznaků rakoviny vaječníků je náhle nafouklé břicho. Otok, stejně jako tekutina, která jej obklopuje, způsobuje bobtnání břicha. Pokud si náhle všimnete, že se vaše břicho zvětšilo bez zvláštního důvodu, nezapomeňte se poradit s lékařem a provést ultrazvuk pánevních orgánů.

Fotografie: Freepik

Stejné hromadění tekutiny, které způsobuje bobtnání břicha, vede k nedostatku nebo ztrátě chuti k jídlu. Pokud si náhle všimnete, že nemůžete překonat obvyklou porci jídla, pokud jednoduše vynecháte několik jídel a nepocítíte hlad, okamžitě vyhledejte lékaře.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]