Na nedostatek železa upozorňují jasné příznaky. Patří mezi ně i únava a bledá kůže

Fotografie: Depositphotos

Nedostatek železa v krvi je nebezpečný problém, který může vážně ovlivnit vaše celkové zdraví. Pokud jste na sobě rozpoznali příznaky, rychle k lékaři.

Nízké hladiny železa v krvi mohou způsobit stav zvaný anémie, během níž dochází ke snížení tvorby červených krvinek, a především tedy hemoglobinu – to je protein v červených krvinkách, který jim umožňuje přenášet kyslík přes vaše krevní cévy. V případě, že ho tělo nemá dostatek, může se to dle lékařky Megan Soliman projevit řadou různých příznaků, jako je například dušnost, neustála únava a mnoho dalších.

Neobvyklá únava a bledá kůže

Nízké hladiny železa dle doktorky Soliman často způsobují silnou únavu, která přichází náhle a může se objevit kdykoli během dne. Na vině je právě nízká tvorba hemoglobinu, který pomáhá přenášet kyslík po vašem těle – pokud je ho nedostatek, krevní oběh jednoduše není schopen poskytnout všem částem těla dostatek tohoto potřebného plynu. Rovněž musí v tomto případě vaše srdce pracovat mnohem tvrději, aby dodalo kyslík do organismu.

Kromě únavy pak často přichází také změna barvy kůže. Většina pacientů trpících nedostatkem železa či anémií jím způsobenou může vypadat bledší než obvykle. Hemoglobin v červených krvinkách totiž taktéž dodává krvi červenou barvu, a pokud ho není dostatek, může ztratit svůj odstín. Mezi nejčastěji postižená místa patří dle doktorky Debry Sullivan záhyby na rukou a spodní víčka očí, ovšem bledost se může objevit naprosto všude.

Nedostatek hořčíku má negativní vliv na celé tělo. Mezi příznaky patří i křeče a únava

Dušnost a bolest hlavy

Dalším častým příznakem nedostatku železa v krvi je dušnost, ke které opět dochází v důsledku nedostatku hemoglobinu v těle. Jak jsme již zmiňovali, jeho funkcí je přenášet kyslík po těle, tudíž pokud ho tělo postrádá, není schopno efektivně koordinovat dýchací systém. To může vést podle Healthline k častému zadýchávání, a to i při chůzi do schodů či jednoduchém cvičení. V každém případě byste tuto skutečnost měli řešit s odborníkem.

bolest hlavy
Fotografie: Freepik

V neposlední řadě se v případě nedostatku železa může dle odborníků objevit také častá bolest hlavy či migrény, které mohou omezit vaše každodenní činnosti. Ve většině případů k nim také dochází pravidelně, ačkoli ne každá migréna souvisí s nedostatkem železa. Na Zdravém Stravování jsme také již dříve psali, jak se může projevit nedostatek vitamínu D.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]