Rakovina jater zpravidla doprovází další nemoci. Odhalte ji v raném stádiu

Fotografie: Freepik

Přestože rakovinná onemocnění se obvykle projevují výraznými symptomy až v pokročilých stádiích, existují symptomy, díky kterým je lze rozeznat také v rané fázi. Znalost těchto symptomů je velmi důležitá zejména v případě, že se nacházíte v rizikové skupině dané nemoci, jelikož včasná diagnóza výrazně zvyšuje naději na přežití či úplné vyléčení.

V případě rakoviny jater je obvyklý její rozvoj společně s cirhózou, trpíte-li tedy tímto onemocněním, je nutné provádět pravidelně také kontroly výskytu nádorových struktur, které mohou prvním stádiem onkologického onemocnění.

Rakovina jater – jak vzniká?

Játra plní v lidském těle velmi důležitou funkci, která spočívá především v metabolizování veškeré potravy, kterou za den přijmeme, na jednotlivé tělem využitelné látky. Tímto orgánem prochází vše, co zkonzumujeme.

Proto jsou také játra výrazně ohrožena životním stylem a velmi snadno mohou být poškozena nesprávnou stravou, ale i přehnaným příjmem potravinových doplňků.

Příčiny rakoviny jater

Obvyklou příčinou rakoviny jater je přítomnost cirhózy, která poškozuje jejich tkáně. Vedle ní existují ještě další příčiny, které se ovšem uplatňují velmi pozvolna a nádorové onemocnění je tak v tomto případě hůře rozpoznatelné.

Fotografie: Freepik

Pokud je ovšem pacientovi diagnostikována cirhóza jater, je pravděpodobnost rozvoje nádorového onemocnění vysoká a musí podstupovat pravidelné vyšetření některou z následujících metod:

  • Biopsie
  • MRI elastografie
  • Ultrazvuková elastografie

Kromě těchto klasických metod lze aplikovat také metody analytické, které mají obvykle sníženou přesnost. Díky uvedeným testům je možné odhalit rakovinu jater ve velmi časných stádiích a podpořit tak léčbu pacientů.

Cirhóza jater s doprovodným rakovinným bujením

Cirhóza jater vzniká poškozením jejich tkání, nejčastěji k ní dochází v důsledku nadměrné konzumace alkoholu nebo potravin výrazně mastných či slaných. Její prevencí je především umírněný životní styl s vyváženou stravou a pravidelným pohybem.

Cirhózu jater způsobují také různá onemocnění, především žloutenka typu B. Proto je dobré se (zejména v případě, že patříte do rizikové skupiny) proti tomuto virovému onemocnění nechat očkovat.

Fotografie: Freepik

Současný výskyt cirhózy jater a hepatitidy typu B zvyšují pravděpodobnost vzniku rakoviny jater – v takovém případě je na místě pravidelně testování, nejlépe ve frekvenci 6 měsíců.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]