Psychické faktory hrají při hubnutí větší roli, než si člověk dokáže připustit

S váhou dnes bojuje každý druhý a většina lidí plánuje i hubnutí. Bohužel náš životní styl příliš nenapomáhá tomu, abychom měli zdravá těla v dobré kondici – hodně času trávíme sezením a často si dopřáváme nezdravá a tučná jídla. Často nás také zastihne stres, který komplikuje trávení a fungovaní metabolismu, a problémy shodit kila mohou být na světě. Jenže nejsou to jen fyzické faktory, které nám hubnutí komplikují, ale také psychické.

Naše mysl je totiž často silnější, než bychom si mysleli. Dodržování vyvážené diety je jen část toho, jak se zbavit nadměrných kil. Psychických příčin je celá řada. Boj s nadbytečnými kily pak může být doslova nekonečný.

Používání váhy jako výmluvy

Někteří lidé nemohou zhubnout, jelikož vlastně uvnitř ani nechtějí. Používají totiž svou váhu jako výmluvu na to, co se jim nechce dělat. Nemohou sportovat, jelikož jim to váha neumožňuje, nemohou cestovat, jelikož by si museli kupovat dvě sedačky apod. Jsou to ale silné psychické překážky, které si vlastně dobrovolně budujeme, a zhubnout pak prakticky není možné.

Na problémy s hmotností sami upozorňují

Pokud máte ve svém okolí člověka, který o své nadměrné váze velmi často mluví, pak je to právě případ toho, kdy vlastně sám ani zhubnout nechce. Jen hledá od vás nějaké podpoření, že to vlastně není tak hrozné, aby utišil své svědomí, které mu říká, že by se sebou měl něco dělat. Tomuto člověku uděláte největší laskavost, pokud mu popravdě řeknete, že by mu pár kilo dolů neuškodilo.

Odměna jídlem

Řada lidí má bohužel takový návyk, že se za těžké situace odměňují konzumací jídla – a často samozřejmě jídly tučnými nebo sladkými. Tento zlozvyk je nutné zlomit. Odměňte se raději návštěvou wellness nebo kina, ale na jídlo jako odměnu zapomeňte.

Nedostatek sebevědomí

Zdravé sebevědomí je nejdůležitější předpoklad pro úspěšné hubnutí. Musíte si věřit, že to zvládnete. Jen tak skutečně máte možnost to dokázat.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]