Aneuryzma mozku hlásí nástup: Projevuje se i bolestí hlavy a problémy se zrakem

Fotografie: Depositphotos

Pokud na sobě pociťujete tyto příznaky, co nejrychleji vyhledejte lékaře. Mohlo by se totiž jednat o aneuryzma mozku, jež není dobré podcenit.

Aneuryzma mozku je stav známý jako deformace tepny v arteriální stěně, která vede k jejímu vyboulení a následnému naplnění krví. Jedná se o život ohrožující stav, který může postihnout osobu jakéhokoli věku a vystavit ji riziku smrti. Pokud by totiž poškození bylo tak intenzivní, že by tepna praskla, mohlo by dle lékařky Heidi Moawad dojít k rozvoji mozkové mrtvice, poškození tohoto důležitého orgánu, nebo dokonce k úmrtí.

Příznaky aneuryzmatu mozku

Aneuryzma mozku je bohužel nepředvídatelný problém, který se zpočátku nemusí projevit žádnými příznaky. Jen 10–15 % případů aneurysmatu mozku se dle výzkumu projeví před prasknutím, a to obvykle:

  • bolestí hlavy či za okem,
  • ochablostí jedné poloviny obličeje,
  • rozmazaným či dvojitým viděním,
  • rozšířenými zorničkami.

O to náročnější je jeho časné rozpoznání, většina pacientů si potíže uvědomí, až když praskne. V tento moment je však nezbytné okamžitě jednat a rychle si přivolat záchrannou pomoc – roli hrají doslova sekundy, zmiňuje dále doktorka Moawad.

Pokud by došlo k prasknutí vypouklé cévy, příznaky se dostaví téměř ihned. Jak uvádí server Healthline, projevit se to může zejména: náhlou a silnou bolestí hlavy, která je čím dál horší a nic na ni nepomáhá, ztuhlostí krku, rozmazaným nebo dvojitým viděním, citlivostí na světlo, potížemi s mluvením, změnou vědomí či duševního stavu, potížemi s chůzí, nevolností a zvracením, záchvaty, ztrátou vědomí nebo povislým očním víčkem.

Mikromrtvice se prozradí pomocí častých signálů, mezi které patří i náhlá slabost a bolest hlavy

Prevence ve formě změny životního stylu

Pokud byste na sobě některé z výše uvedených příznaků pocítili, na nic nečekejte a okamžitě si přivolejte pomoc. Čím dříve se totiž dostavíte do nemocnice, tím větší bude pravděpodobnost úspěšnosti vaší léčby. Před aneuryzma mozku se dle doktora Seunggu Hana také můžete chránit, a to přijetím zásad zdravého životního stylu. Dbát byste měli především na vyváženou stravu, která se zaměřuje na čerstvé ovoce a zeleninu, libové maso, celá zrna a nízkotučné mléčné výrobky.

Příklad zdravé stravy
Fotografie: Freepik

Důležité je také přestat kouřit, pokud vás tento zlozvyk trápí, pravidelně cvičit a snažit se řídit svou váhu, vyhýbat se užívání drog a snížit příjem alkoholu. Tyto zásady vám mimo jiné pomohou snížit vysoký krevní tlak, o jehož příznacích jsme na webu ZdravéStravování již dříve informovali. Nezapomínejte také na dostatečný příjem vody, který je pro celý organismus a jeho správné fungování klíčový.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]