Nedostatek hořčíku má vážný dopad na tělesné i duševní zdraví. Projevuje se i křečemi a únavou

Fotografie: Depositphotos

Nedostatek hořčíku může mít vážný dopad na vaše zdraví a způsobit vám mnohé potíže. Pokud ho rozpoznáte, měli byste co nejrychleji změnit své návyky.

Nedostatek hořčíku je poměrně častým problémem, který může narušit vaše fyzické i duševní zdraví. Je proto důležité, abyste v případě rozpoznání tohoto problému na nic nečekali a co nejdříve se poradili se svým praktickým lékařem. Se vší pravděpodobností však budete muset změnit své stravovací návyky, případně užívat vhodné doplňky stravy. Jak ovšem říká doktorka Megan Soliman, v žádném případě byste ho neměli ignorovat.

Svalové záškuby a křeče

Mezi nejčastější příznaky nedostatku hořčíku patří zejména svalové záškuby, křeče a neustálý třes. V nejhorších případech mohou tyto problémy vést dokonce k záchvatům, a proto je dobré řešit je co nejdříve. Za jejich vznikem stojí větší průtok vápníku do nervových buněk, což vede k jejich přílišnému nabuzení. Pozor však, že tyto příznaky mohou často odkazovat také na nadměrnou konzumaci kofeinu nebo jiné nepodstatné příčiny.

Stavy duševního zdraví

Dalším častým důsledkem nedostatku hořčíku bývají poruchy duševního zdraví, včetně apatie, nadměrného stresu, deprese nebo úzkosti. Pokud jste si tedy v poslední době všimli, že je toho na vás příliš a nezvládáte každodenní úkoly jako dříve, možná bude problém právě v tomto minerálu. Na webu ZdravéStravování jsme také psali o nejlepších zdrojích hořčíku.

Únava a svalová slabost

Únava může mít mnoho příčin, ovšem mezi tu nejčastější z nich patří nedostatek hořčíku v těle – to zejména pokud se objevuje i v případě, že jste se velmi dobře vyspali a nebyli jste v poslední době cvičit. Nízké hladiny tohoto minerálu mohou také ovlivňovat různé tělesné procesy, což může dále vést ke svalové slabosti. Tu v takovém případě mohou doprovázet výše zmiňované záškuby a nepříjemné křeče.

špatná nálada
Fotografie: Freepik

Konec nadměrnému zadržování vody v těle: Svou účinnou pomoc poskytne i hořčík a vitamín B6

Vysoký krevní tlak a osteoporóza

Jak také uvádí lékařka Alana Biggers, nedostatek hořčíku může zvyšovat krevní tlak a stejně tak i riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, jako je srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Stejně tak může vést k rozvoji osteoporózy, což je onemocnění charakterizované slabými kostmi a zvýšeným rizikem zlomenin kostí. Důvodem je skutečnost, že problém snižuje hladinu vápníku v krvi, což je jejich hlavní stavební kámen.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]