Kurkuma je vhodným společníkem pro zdraví celého těla. Poradí si i se záněty a podpoří zdraví mozku

Fotografie: మురళీకృష్ణ ముసునూరి / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Kurkuma je velmi zdravá potravina, která je v Česku k dostání zejména ve formě koření. Její pravidelná konzumace nabízí mnoho benefitů.

Kurkuma je velmi zdravá potravina nabízející nespočet přínosů pro lidské zdraví. Pokud ji zařadíte do svého pravidelného jídelníčku, můžete se například těšit z lepší funkce mozku, ochrany před srdečními chorobami a silnější imunitou. Stačí přitom podle lékařky Jerlyn Jones užívat od 500 do 2 000 miligramů denně a již během několika dní se můžete cítit lépe.

Protizánětlivé účinky

Tato skvělá potravina si získala své účinky zejména díky obsahu kurkuminu. Jedná se o bioaktivní látku, která pomáhá zejména v boji proti zánětu, který hraje důležitou roli v mnoha zdravotních stavech a během onemocnění. Pravidelný příjem této složky pomáhá snižovat tuto reakci zejména v případě, pokud se stává chronickou. V takovém případě by jinak mohla vážně ovlivnit některé funkce organismu a určité orgány.

Zvyšuje antioxidační kapacitu těla

Antioxidační aktivita v těle je velmi důležitá, neboť dle webu Healthline pomáhá zmírňovat známky stárnutí a udržuje organismus odolný vůči mnoha problémům. Tyto složky pak také bojují proti volným radikálům, což jsou vysoce reaktivní sloučeniny, které přispívají ke vzniku nebezpečných onemocnění, jako je například rakovina či chronický zánět. Pro získání maximálního účinku je dobré zařadit kurkumu do svého pravidelného jídelníčku.

Zlepšuje mozkové funkce

Kurkuma si také získala uznání díky své schopnosti podporovat mozek a jeho nezbytné funkce, včetně paměti a koncentrace. Její pravidelný příjem pak mimo jiné zvyšuje ochranu tohoto orgánu před nebezpečnými nemocemi, jako je například demence, deprese, nebo dokonce Alzheimerova choroba. Výborně vám pak dokáže pomoci také v kombinaci s medem, což je další účinná kombinace pro podporu lidského zdraví.

mozek sraženina
Fotografie: Freepik

Spolehlivě posílí imunitu a obranyschopnost: Před zimními nástrahami ochrání i citrusy a zázvor

Nižší riziko srdečních onemocnění

Srdeční onemocnění patří mezi nejčastější příčinu úmrtí na světě. Sloučeniny obsažené v kurkumě pomáhají snižovat riziko jejich rozvoje. To především díky tomu, že zlepšuje funkci endotelu nebo výstelky krevních cév, čímž zabraňuje jejich kornatění a soustavnému poškozování. To by totiž jinak mohlo vést k tvorbě krevních sraženin či ucpávání. Na webu Zdravé Stravování jsme se již dříve zmiňovali o příznacích, které mohou odkazovat na přítomnost srdečních onemocnění.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]