Tyto domácí metody na úlevu od bolavé artritidy nezná většina lidí. Poradí si s nimi i úplný začátečník

Fotografie: Depositphotos

Pokud vás trápí artritida, nemusíte nutně užívat drahé komerční výrobky pro zmírnění bolesti. Pomoci vám dokáží jednoduché změny životního stylu.

Artritida je nepříjemné onemocnění, které zahrnuje řadu stavů, včetně bolesti a zánětu v kloubech. Jedná se navíc o degenerativní stav, což znamená, že tyto nepříjemné příznaky mají tendenci se časem zhoršovat. Pokud se chcete před tímto rizikem ochránit, můžete se ho pokusit prostřednictvím změn svého životního stylu zmírnit na minimum. Pomoci vám dokáže podle lékařky Brendy B. Spriggs například terapie chladem nebo pohyb.

Dopřejte si dostatek pohybu

Pokud vás trápí artritida, můžete si pomoci tím, že začnete více sportovat. Pravidelný pohyb vám pomůže udržet zdravou váhu, pružné klouby, posílí svaly kolem kloubů (což také zvýší jejich podporu),a navíc přilepší vaší psychické rovnováze a tělesné mobilitě. Nemusíte přitom nutně chodit do posilovny nebo začít běhat maratony. Skvěle postačí pravidelná chůze, cyklistika, plavání nebo třeba jógová cvičení a tai-či.

Terapie chladem a teplem

Terapie chladem a teplem je dle MayoClinic další užitečný způsob, jak zmírnit bolest a zánět způsobený nepříjemnou artritidou. Začít můžete tím, že si po ránu dopřejete teplou sprchu, nebo rovnou koupel, která pomůže zmírnit ztuhlost. Jakmile vylezete a po několika hodinách vás klouby začnou opět bolest, přiložte si na ně gelový ledový obklad nebo sáček mražené zeleniny zabalený v ručníku.

Ruce jsou spolehlivým ukazatelem mnohých nemocí. Pomohou odhalit i Raynaudův syndrom nebo cukrovku

Zkuste akupunkturu

Akupunktura je starověká metoda z tradiční čínské medicíny, která zahrnuje vpichování tenkých jehel do konkrétních bodů na vašem těle. Podle zastánců tohoto směru tímto způsobem dochází k přesměrování energie a nastavení rovnováhy v těle, což zmírňuje bolesti a pomáhá bojovat proti zánětu. Velmi příznivá je také skutečnost, že metoda nezpůsobuje žádné vedlejší účinky a také výborně uvolňuje napětí v mysli a stres.

žena obličej akupunktura
Fotografie: Pexels

Dodržujte zdravou výživu

To, co jíte, je pravděpodobně tím nejdůležitějším faktorem ve zdraví vašeho těla. Pokud se chcete ochránit před potenciálními dopady artritidy na vaše tělo, zařaďte do svého jídelníčku více čerstvého ovoce, zeleniny a celozrnných potravin, které výborně posílí váš imunitní systém a celkové zdraví. Rostlinná strava navíc poskytuje účinné antioxidanty, jež pomáhají snížit zánět a bojují proti volným radikálům v těle.

V případě artritidy se také velmi dobře osvědčil kapsaicin, který zahřívá klouby a podporuje dobrý krevní průtok. Jedná se o pálivou sloučeninu v chilli papričkách, a pokud trpíte tímto onemocnění, můžete jí dát šanci jak ve formě stravy, tak i nanášení na pokožku a bolavá místa. Na webu ZdravéStravování jsme také vysvětlovali, jak bolesti při artritidě souvisí s počasím.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]