Protáhněte se, než vstanete z postele. Během chvíle budete mít energie na rozdávání

Také nepatříte zrovna mezi ranní ptáčata, která vítají nový den s radostí a úsměvem na rtech? Takže jste spíše bez energie? Pokud spíše ztěžka otevíráte oči a proklínáte budík, pak asi ani nehrozí, že byste ráno měli energii na cvičení. Ale co kdybychom vám řekli, že se ráno můžete skvěle protáhnout, a přitom nevytáhnout paty z postele? Zní to jako splněný sen? Pak čtěte dál.

Tato série cvičení je skvělá v tom, že vás rozpohybuje a vy přitom můžete ještě chvíli odpočívat v pohodlí své postele. Zároveň dáte vašemu tělu jasný signál, že je načase vstávat a že je potřeba, aby se pořádně probudilo a začalo pracovat.

Motýlek

První cvik je snadný. Lehněte si na záda a nohy přitáhněte blíže k trupu tak, abyste k sobě spojili chodidla a kolena mířila do stran ven. V této pozici chvíli odpočívejte a zhluboka dýchejte. Uvolníte tím oblast kyčlí a bederní páteře, která může být po ránu zatuhlá.

Pozice šťastného dítěte

Z předchozí pozice se pomalu přesuňte do polohy šťastného dítěte. Nohy zvedněte směrem ke stropu, mějte je lehce pokrčené. Nyní se vytáhněte a rukama se chytněte za paty – nohy si přitom pokrčte tak, jak potřebujete, abyste na paty pohodlně dosáhli. V této poloze opět několik vteřin vydržte, hluboce dýchejte a snažte se protáhnout záda i zadní stranu stehen.

Most

Abyste vykompenzovali předchozí cvičení, je nutné záda protáhnout i opačným směrem. Nohy tedy ohněte v kolenou a chodidly se opírejte o postel. Nyní nadzvedněte pánev, zatímco lopatky stále zůstávají na zemi. Takto vytvoříte most, díky kterému zase protáhnete záda na druhou stranu. V poloze vydržte a snažte se také pevně stisknout hýždě a zpevnit stehna.

Nohy nahoře

Nohy opět vytáhněte do výšky a propněte je v kolenou. Snažte se je držet ve vodorovné pozici s okolními zdmi, soustřeďte se na to, abyste měli stažené břicho. Dýchejte zhluboka, snažte se protáhnout nohy do výšky.

Kobra

Přetočte se na břicho, nohy propněte a vytáhněte do dálky. Dlaně umístěte do úrovně prsou, nadechněte se zhluboka do břicha a s výdechem propněte ruce v loktech. Tímto způsobem zvedněte trup, jako byste se chtěli podívat do stropu. Pomalu zakloňte i hlavu, oči směřují ke stropu. Postupujte pomalu jen tak, aby vás nic nebolelo, protažení by mělo být příjemné.

Klubíčko

Z této pozice se poté sbalte do klubíčka. Dosedněte na paty, zatímco hlavu nechte čelem opřenou o polštář. Ruce by měly zůstat natažené, ramena tlačte do postele. V této pozici vydržte zbývající půl minutu cvičení v posteli. Dýchejte, soustřeďte se na své tělo a připravujte se na nový start do dne.

Protažení ve stoje

Nyní je čas pomalu vstát z postele. Poslední cvik provedete ve stoje, ideálně třeba u otevřeného okna. Ruce vytáhněte nad hlavu a poté jednu ruku v lokti ohněte za záda a protahujte krk, ramena a mezi lopatkové svaly. To samé opakujte i na druhou ruku.

Fotografie: Elacraciun

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]