Prostá úprava stravovacích návyků, pomůže snížit obsah kalorií v konzumovaných jídlech

Fotografie: Pixabay

Přemýšlíte nad tím, že konečně změníte jídelníček a zhubnete, ale nemáte tušení, jak začít? Začátky bývají nejtěžší, než se člověk otrká a zorientuje, může to vypadat jako nesnadná mise. Po čase však zjistíte, že to vlastně zase vůbec tak složité není. Stačí jen přemýšlet nad potravinami a nad tím, které jsou do redukce méně vhodné a čím je ideálně nahradit. Přinášíme vám pár užitečných tipů, díky kterým nebude změna jídelníčku tak složitá.

Majonézu vyměňte za jogurt

Majonéza, kečup a další pochutiny jsou plné zbytečných kalorií. Přidají sice jídlu na chuti, ale nejde ani o nijak zdravé potraviny. Vynechávat je zase přináší pocit, že je vaše jídlo nezajímavé, nudné a brzy se vám stravování bez zajímavých chutí omrzí. Stačí v malé mističce smíchat jogurt, trochu šťávy z kyselých okurek (případně i trochu strouhané kyselé okurky), sůl a třeba i česnek nebo kopr či jiné bylinky. Připravte si domácí dresink, který je kaloricky méně náročný, zdravý a chutný.

Zeleninové hranolky z trouby

Zapomeňte na klasické smažené hranolky. Místo toho zkuste pečené hranolky na pečícím papíru, jemně potřeném olejem. A jakou zeleninu použít? Mrkev, dýni, celer, petržel. Ušetříte více než polovinu kalorií. Zkusit můžete i cuketu, pečený chřest a další zeleninu. Bezvadně zastoupí přílohy.

Fotografie: Pixabay

Náhrada mouky

Pokud máte rádi koláče, buchty a jiné sladké pečivo, zkuste některý ze zdravých fitness receptů. Buď použijete jen poloviční množství mouky nebo žádnou. Péct lze z kokosové moučky, mandlové moučky, pohanky, různých vloček: ovesné, quinoa, ječné, rýžové. Také lze použít rozmixované fazole nebo cizrnu či dýňové pyré jako základ do těsta. Takový moučník sice nebude zcela nízkokalorický, ale v organismu se tyto potraviny chovají zcela jinak. Navíc získáte vlákninu, rostlinné bílkoviny a další cenné látky. I kaloricky bývají tyto moučníky ve výhodě.

Náhrada cukru

Sladit lze dnes mnoha náhradami, jako je Xylitol, Stévie. Sladit lze zdravěji i medem a různými sirupy. Použít však můžete k přislazení ovoce. Ovocné pyré lze přidat jak do kaše, tak těsta na moučník a dalších dezertů. Oblíbený je banán, jablíčko, mango, ale i další ovoce.

Rostlinná mléka do kávy

Pokud jste zvyklí pít kávu s mlékem a vypijete za den dva až tři šálky, kalorie naskakují. Zkuste kravské mléko vyměnit za zdravější a kaloricky méně náročnější rostlinné nápoje (náhražky mléka) ovšem pozor: rostlinná mléka bez cukru. Může to být ovesné, mandlové, kokosové, sójové.

Osobně mi nejvíce právě v kávě sedí sójové. Je to ale hodně o zvyku a preferencích každého z vás. Ušetříte až 150 kalorií za den, jen výměnou mléka v kávě. Nebo snižte počet kávy s mlékem za den a naučte se pít i kafe bez mléka.

Fotografie: Pixabay

Další tipy pro snížení kalorií

 • Před každým jídlem vypijte sklenici vody

 • Jídlo jezte pomalu, pořádně žvýkejte a soustřeďte se na jídlo – roztěkané stravování vede k tomu, že sníte mnohem víc jídla. Pomoci si můžete tak, že budete jídlo nabírat druhou rukou. Jste pravák? Jezte levou a opačně..

 • Hlídejte si dostatečný příjem bílkovin ve stravě

 • Nahraďte kalorické a nezdravé potraviny těmi zdravými a kaloricky méně náročnějšími – hledejte, zkoumejte, ptejte se

 • Připravujte si jídlo doma, pokud je to možné

 • Pečte si zdravé moučníky i domácí sušenky – víte co obsahují a k slazení použijte ovoce

 • Jste věčně hladoví? Dejte si na oběd nejdříve zeleninovou (nezahuštěnou) polévku nebo vývar se zeleninou

 • Nešiďte množství hlavních jídel (doženou vás chutě)

 • Nepojídejte zbytečnosti během dne (říká se tomu pasení) a kalorie naskakují

 • Bílou rýži vyměňte za rýži natural nebo kroupy, quinou..úplně ideální je květáková rýže nebo také květákový kuskus

 • Pokud nebude zbytí a budete muset jít vysoce kalorické jídlo (návštěva tchyně, restaurace, oslava) jezte maso, zeleninu a přílohy jen trošinku

Když vás večer přepadnou chutě, mějte po ruce proteinový nápoj, který je vhodný pro večerní hodiny. Tyto nápoje mívají méně kalorií. Zasytí vás a zaženete chutě. Nápoj by neměl nahrazovat hlavní jídlo! Můžete však sníst méně na večeři a za hodinu až dvě si dát večerní proteinový nápoj. Zamezíte tak nočním nájezdům na lednici. Nepijte jej však těsně před spaním.


Řekněte ostatním, co si myslíte