Potraviny, které potřebujete mít ve své kuchyni, abyste mohli vést zdravý život

Ve skutečnosti neexistuje nic takového, jako je dokonalá strava. Nicméně jediným způsobem, jak zhubnout a dopřát svému tělu to nejlepší, je rozmanitost a nezůstat v rutině, kde se stále opakují jedny a tytéž pokrmy. Je potřeba zaměřit se na životní styl, jako celek – spánek, pohyb, odpočinek, zdravé potraviny.

Jedním z nejlepších způsobů, jak nastartovat změnu životního stylu je udělat inventuru ve špíži a lednici. Netvrdíme, že musíte hned vyhodit všechny koláče a sušenky a vylít sladké limonády do záchodu, ale myslíte-li to se zdravím a změnou vážně, začněte u potravin. Ono se ani moc nedoporučuje začít změnu ze dne na den. Spíš se pokuste k těm stávajícím potravinám přiřazovat pomalu další a nevhodné nahrazovat vhodnými.

Ořechy

Ořechy (pokud na ně nemáte alergii) by měly být součástí vašeho jídelníčku. Obsahují mnoho vitamínů, minerálů, antioxidantů a zdravých tuků. Ořechy jsou vysokokalorické jídlo, tudíž je vhodné držet se vhodného množství.

Rostlinné nápoje

Rostlinné nápoje (mléka) jsou výtečnou alternativou za klasické mléko. Mají méně kalorií, neposouvají organismus kyselinotvorným směrem (jako kravské mléko), výtečně chutnají a mají spoustu vitamínů.

Mák

Mák je snad nejbohatším přírodním produktem, který obsahuje vápník. Dopřejte si každý den alespoň lžíci máku. Třeba na snídani v kaši společně s chia semínky, v jogurtu, koktejlu apod. Možností, jak mák zařadit chutným způsobem do jídelníčku existuje nespočet.

Med

Toto přírodní sladidlo by mělo být zaručeně ve vaší špíži a nejen v době chřipek a nachlazení. Sladit s ním můžete i dezerty, nápoje a rozhodně se vyplatí mít ho po ruce. 1 lžička medu ráno na lačno pomáhá i lidem s bolestmi žaludku. Smícháním medu, citronu a vody získáte zdravou alternativu za slazenou limonádu. Přidat můžete i zázvor či skořici.

Celá zrna

Kdokoliv řekl, že se máte úplně vzdát příloh a sacharidů, abyste žili zdravě, mýlili se! Celá zrna obsahují komplexní sacharidy (uvolňují se pomaleji, což brání nadměrnému kolísání hladiny krevního cukru), vitamíny, minerály, vlákninu. Ujistěte se však, že skutečně používáte výrobky z celých zrn.

Vejce

Ideální doba na konzumaci vajec je ráno, protože jsou bohatým zdrojem bílkovin (bílkoviny se tráví ze všech složek nejdéle) a dokonale vás zasytí. Vejce jsou skutečně výživově hodnotnou potravinou a do zdravého jídelníčku patří.

Voda

Možná se teď divíte a říkáte si, že vám teče z kohoutku. Ale je ta voda z kohoutku skutečně vhodná? Pozor na to – mnohé domácnosti používají filtry či filtrační konvice anebo raději kupují balenou vodu pro kojence. Nejčastějším problémem je chlór a vápník. Nicméně voda by měla tvořit základ pitného režimu – limonáda vaše tělo nezbaví nahromaděných jedů v těle, voda ano.

Další zdravé potraviny

  • Ovoce
  • Zelenina
  • Fermentované výrobky
  • Tofu
  • Ryby
  • Hořká čokoláda
  • Olivový olej, kokosový olej a další (lisované za studena)
  • Máslo Ghee

Obrázek: pixabay.com