Pozitivní účinky zázvoru na tělo znali už ve středověku. Moudré léky našich předků stojí za vyzkoušení

Fotografie: Depositphotos

Přednosti zázvoru jsou obecně známé. Nejenže je to výborné afrodiziakum, ale působí také regeneračně i preventivně.

Využití zázvoru je opravdu široké. Nejenže vám může pomoci při nachlazení, ale je také skvělý v boji s břišním tukem. Zázvor mimo to pomáhá také v boji proti revmatismu nebo artritidě a různým zánětům. Dále dokáže vyrovnat hladinu cholesterolu a je známý také jako silný antioxidant. Díky svým aktivním složkám totiž bojuje s volnými radikály, říká lékařka Katherine Marengo.

Detoxikační zázvorová kůra

Připravte si zázvor nakrájený na plátky a vložte ho do litru vody. Zahřívejte na mírném ohni po dobu 15 minut. Nakonec vypněte a nechte stát. Zázvorový čaj můžete popíjet celý den. Pro detoxikační kůru je dobré vypít litr čaje denně a s kůrou pokračovat dva týdny. Vhodné je kůru až třikrát ročně zopakovat. Ideální je si čaj připravovat denně čerstvý a uchovávat ho během dne v termosce.

Fotografie: Freepik

Zázvorový čaj má protizánětlivé vlastnosti, které z něj dělají skvělý lék na bolesti kloubů. Zkuste hníst bolavé části těla horkým obkladem namočeným v zázvorovém čaji. Tři šálky čaje denně pomohou také proti bolesti hlavy při chronickém zánětu. Zázvor může také regulovat hladinu cholesterolu, který je katalyzátorem obezity a kardiovaskulárních poruch. Čaj nejen sníží cholesterol, ale také čistí krev.

Zázvor má další výhody

Ženy, které jsou náchylné k menstruačním bolestem, si mohou dělat obklady ze zázvorového nálevu. Stačí namočit ručník a přiložit ho na podbřišek. Studie také ukazují, že každodenní šálek zázvorového čaje zvyšuje plodnost, a může dokonce napravit mužskou impotenci. Ta bývá často způsobená únavou a stresem. Zkuste tedy zázvor, než se se svým problémem obrátíte na odborníky.

Pokud jste pod intenzivním emočním napětím, zkuste si uvařit hrnek zázvorového čaje. Ten má na tělo totiž mimo jiné také relaxační účinky. Snižuje vylučování kortizolu a pomáhá vám tak získat dobrou náladu. Infuze zázvoru má také schopnost zastavit nebo zabránit nevolnosti a zvracení. Pokud se potřebujete zbavit ranní nevolnosti, stačí ke snídani vypít šálek zázvorového čaje.

Snižuje riziko srdečních nemocí

Konzumací zázvorového čaje získáte aminokyseliny, ale také vitamíny B1, B2 a B3 a mnoho minerálů, jako je fosfor, mangan a hořčík. Tyto látky stimulují krevní oběh a snižují riziko cerebrovaskulárních příhod. Jestliže máte potíže s nadýmáním, sáhněte po zázvoru taktéž. Pomůže vám a zároveň zlepší trávení. Nálev ze zázvoru navíc stimuluje chuť k jídlu.

Fotografie: Freepik

Pokud se cítíte nachlazení, zkuste si také uvařit zázvorový čaj. Ideální bude, pokud do něj po mírném vyhlazení přidáte ještě med. Obě tyto ingredience působí jako prevence před rýmou a dalšími projevy nachlazení. Využít je však můžete také v případě, že vás již rýma přepadla. Vhodné je v takové situaci zázvorový čaj střídat s dalšími, ideálně bylinnými čaji a také doplňovat vitamín C.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]