Pro správnou funkci organismu jsou nezbytná zdravá játra. Dopřejte jim pravidelnou očistu pomocí vhodně zvolených potravin na svém jídelníčku

Fotografie: Depositphotos

Játra jsou nedílnou součástí našeho organismu, která nám pomáhá zbavovat se nebezpečných látek z těla. Toto jsou potraviny, kterými je můžete podpořit.

Játra jsou životně důležitým orgánem, který v lidském těle plní nenahraditelnou funkci – zbavují nás všech toxických látek a rozkládají veškeré zkonzumované potraviny. Abyste se vyhnuli problémům spojeným s touto částí vašeho organismu, je zapotřebí vaše játra podporovat správnými potravinami, radí lékařka Kim Chin.

Šťavnatý grapefruit

Grapefruity jsou velmi chutným druhem ovoce, které je bohaté na vitamin C a řadu antioxidantů. Co ovšem mnoho lidí neví je fakt, že tyto antioxidanty hrají důležitou roli při detoxikaci jater. Pouze malá sklenice čerstvě vymačkané grapefruitové šťávy vám pomůže zvýšit produkci enzymů, které čistí naše játra od veškerých nebezpečných toxinů. Pokud nevíte, jak grapefruit zařadit do svých stravovacích návyků, můžete jej například nahradit za ranní kávu.

Fotografie: Pixabay

Česnek

Zdravotní přínosy, kterými česnek disponuje, jsou skutečným lékem na jakýkoliv problém s vašimi játry – již malé množství může stimulovat jaterní enzymy, které pomáhají tělu v detoxikačním procesu. Snažte se tak nemyslet na zápach úst, a raději si užívejte zdraví prospěšné účinky, které vám tato superpotravina může nabídnout.

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy si v poslední době získali mnoho oblíbenosti snad ve všech směrech. Nejenže tato potravina skvěle chutná, její konzistenci tvoří především zdraví prospěšné živiny, jako je voda, zdravé tuky a bílkoviny. Tento druh ořechů však navíc přináší také látky, jako jsou minerální soli, provitamin A, vitaminy B-komplexu, vitaminy C, a vitamíny E, které urychlují hojení jater a jejich celkovou regeneraci. Denně vám přitom postačí sníst pouhou hrstku této chutné potraviny.

Fotografie: Pixabay

Křížatá zelenina

Pokud chcete projevit vašim játrům vděk za to, co pro vás celý život dělají, nebo máte s tímto orgánem problémy, zařaďte do svého denního jídelníčku více křížaté zeleniny, jako je například hlávkové zelí, rukola, brokolice nebo cizrna. Tyto potraviny pomáhají játrům čistit tělo od veškerých toxinů a navíc podporují celkové zdraví našeho organismu.

Co ze stravy vyřadit

Některé potraviny z jídelníčku není snadné vyřadit, ovšem pokud vás trápí problémy s játry, měli byste být hodně obezřetní. V případě onemocnění nebo oslabené funkce tohoto orgánu byste se proto měli vyhnout zvěřině, uzenému masu, tučnému masu, zvířecím orgánům, konzervovaným potravinám, fermentovaným sýrům, živočišným tukům, margarínu, pečivu, sušeným luštěninám, sladkostem a olejnatému ovoci.

Zdroj: Healthline