Jídelníčkem na pomoc strádající štítné žláze: Spolehlivými spojenci jsou i ořechy a bylinky

Fotografie: Depositphotos

Problémy se štítnou žlázou mohou mít závažný dopad na vaše zdraví. Pokud jimi trpíte i vy, měli byste obzvláště dbát na svůj pravidelný jídelníček.

Pokud trpíte problémy se štítnou žlázou, měli byste si dávat pozor na to, co každý den konzumujete. Některé potraviny totiž mohou zmírnit vaše příznaky, zatímco jiné dokáží onemocnění ještě zhoršit. Pomoci vám dokáží například zdravé tuky, které najdete v rybách a ořeších, ale také ovoce bohaté na vlákninu a neškrobová zelenina. Naopak byste se však měli podle lékařky Amy Richter za každou cenu vyhýbat zpracovaným potravinám.

Potraviny, které by v jídelníčku neměly chybět

Dodržování stravy bohaté na výživné potraviny vám kromě léčby problémů se štítnou žlázou pomůže zlepšit celkové zdraví a podpořit udržení zdravé tělesné hmotnosti. Stejně tak si tímto způsobem můžete zajistit ochranu před srdečními chorobami a trávicími potížemi, jako je zácpa, která patří mezi nejčastější příznaky nadměrné funkce tohoto orgánu. Pokud se tedy potýkáte s jakýmkoli onemocněním týkajícím se štítné žlázy, měli byste zařadit do svého jídelníčku následující potraviny:

 • Neškrobová zelenina: artyčoky, cuketa, chřest, mrkev, paprika, špenát a houby.
 • Ovoce: bobule, jablka, broskve, hrušky, hroznové víno, citrusové plody, ananas a banány.
 • Škrobová zelenina: batáty, brambory, hrášek nebo máslová dýně.
 • Živočišné potraviny: ryby, vejce a drůbež.
 • Zdravé tuky: olivový olej, avokádo, avokádový olej, kokosový olej, neslazený kokos nebo plnotučný jogurt.
 • Bezlepková zrna: hnědá rýže, ovesné vločky, quinoa nebo těstoviny z hnědé rýže.
 • Semena a ořechy: mandle, kešu ořechy, makadamové ořechy, dýňová semínka nebo přírodní arašídové máslo.
 • Fazole, čočka a cizrna.
 • Mléčné výrobky a jejich zdravé náhražky: kokosové mléko, kešu mléko, kokosový jogurt, mandlové mléko, neslazený jogurt nebo sýr.
 • Koření a bylinky: paprika, šafrán, kurkuma, bazalka, rozmarýn nebo hořčice.
 • Nápoje: voda, neslazený čaj, káva nebo perlivá voda.
tuhý kokosový olej ve skleničce
Fotografie: Pexels

Příliš nebo nedostatečně aktivní štítná žláza vyžaduje úpravu jídelníčku. Pomůže i železo a zinek

Jak také uvádí web Healthline, někteří lidé s problémy se štítnou žlázou nemusí dobře reagovat na konzumaci potravin s obsahem lepku a laktózy, zatímco jiní ano. Je proto vždy nejprve důležité vytvořit si stravovací plán, který bude vyhovovat vám a vašim konkrétním zdravotním potřebám – s tím vám dokáže pomoci především specialista na stravování nebo váš praktický lékař.

Jsou i potraviny, kterým byste se měli za každou cenu vyhýbat

Pokud trpíte problémy se štítnou žlázou, je také dobré zaměřit se na potraviny, kterým byste se měli zpravidla vyhýbat. Jedná se zejména o vysoce zpracované potraviny, jako jsou sladkosti, slané pochoutky, pokrmy z rychlého občerstvení a slazené nápoje. Jejich konzumace může problém nejenže zhoršit, ale také přispívá k rozvoji dalších onemocnění, včetně obezity a srdečních problémů. Na webu ZdravéStravování jsme také psali o příznacích málo aktivní štítné žlázy.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]