Projevy, které ukazují na to, že vaše střeva jsou zasažena toxiny a bakteriemi. Konejte, dokud je čas

Fotografie: Getty Images

Tento článek stojí za to si přečíst, protože právě střeva jsou velmi důležité pro celkové zdraví člověka! Možná čím dál častěji slyšíte, že váš mikrobiom je potřeba udržovat v rovnováze. Mikrobiom jsou mikroorganismy sídlící ve vašem střevním traktu. Jsou velice důležité pro zdraví trávicího systému, celkového zdraví.

Pokud je váš mikrobiom v nerovnováze, může souviset se špatnou náladou, nadváhou, autoimunitním onemocněním, a především kožními projevy, jako je atopický ekzém, akné a jiné. K tomu ve velké míře přispívá špatná strava, časté užívání antibiotik, používání dezinfekčních přípravků, které zamezí tvorbě prospěšných bakterií a nedostatek fermentovaných potravin, jako jsou kvašené zelí, zákysy a jiné. Tyto podmínky vytváří v našich střevech nerovnováhu, což se projeví na celkovém zdraví.

Funkce střeva

Střeva v sobě ukrývají úctyhodný počet různých druhů bakterií, je jich mezi 300 až 500 druhů. Některé mikroorganismy jsou pro tělo škodlivé, ale tato velká část bakterií je pro tělo dokonce nezbytná.

Věřte nebo ne, ale střevo má mnohem více funkcí než pouze trávit potravu. Střeva jsou také orgánem pro správnou funkci imunitního systému, zabraňují prosakování toxinů do krve a absorbují vitamíny a minerály. Také se podílí na tvorbě hormonu štěstí serotoninu.

Když jsou střeva zanesena

Střeva byste měli střežit jako oko v hlavě. Jsou důležitou součástí pevného zdraví. Pokud se ovšem střeva zanesou toxiny a bakteriemi, jakých příznaků si všímat?

  • Alergie
  • Nemizící či opakující se plísňové infekce
  • Nezkrotná chuť na sladké
  • Zvýšení tělesné váhy
  • Bolesti kloubů
  • Špatná paměť a deprese

Mezi další příznaky patří i špatné trávení, nadměrné nadýmání, nevábný dech, zácpa střídající průjem a bolesti břicha. Následně tyto potíže vyústí v akné, atopický ekzém, až po poruchy učení a chování.

Zánět – důsledek nevyváženého mikrobiomu

Přemíra špatných bakterií nebo jiných mikroorganismů může způsobit zánět, který může vyústit až v chronický zánět. Takový zánět vede k rozvoji mnoha vážných a nevyléčitelných onemocnění, jako je například revmatická artritida, onemocnění srdce a jiné.

Přibírání na váze

Rádi byste zhubli, ale kila stále nejdou dolů? Možná se špatně stravujete, možná také nemáte vyvážený mikrobiom ve střevech. Jestliže střevům dodáte potřebné bakterie k vyvážení mikrobiomu, urychlíte svůj metabolismus a hubnutí půjde snáz.

Fotografie: Freepik

Emoční vypjatost

Nejen zánět, špatná regulace váhy a imunita, ale také vám mohou hrozit sklony k depresím a úzkostem. Tato dvě psychická onemocnění se úzce pojí s únavou a špatnou pamětí. Kvůli špatným bakteriím ve střevech bude vaše celkové zdraví podlomené. Proto doporučujeme jíst dostatek probiotik, ať už v tobolkách či v kysaném zelí. Další potraviny posilující střevní mikrobiom jsou: česnek, mrkev, cibule, pórek a chřest.