Varovné signály, které ukazují na to, že tělo trápí uretritida. Zdravotní problém, který postihuje obě pohlaví

Fotografie: Depositphotos

Časté střídání sexuálních partnerů nebo používání některých kosmetických prostředků se může promítnout do zdravotních problémů s močovou trubicí.

Pálení při močení nebo bolest v podbřišku obvykle doprovází onemocnění zvané uretritida. Při něm se dostane zánět do močové trubice, což způsobuje problémy při močení a bolestivost. Nemoc postihuje ženy i muže, přičemž příznaky se výrazně liší podle pohlaví. Jaké jsou a jak se uretritida léčí? Více prozradila lékařka Judith Marcin.

Dva typy zánětu močové trubice podle příčiny

  • Gonokoková uretritida: Je způsobena bakterií Neisseria gonorrhoeae, jež je původem pohlavní nemoci kapavky.
  • Non-gonokoková uretritida (NGU) neboli nespecifická: Může mít infekční i neinfekční původ. Na vině bývá herpes simplex, adenovirus, mechanické zranění, chemické podráždění (spermicidy, antikoncepčními gely a krémy, deodoranty tampon) či opakované nachlazení.

Uretritidu mohou způsobit pohlavně přenosné choroby. Proto lidé, kteří mívají nechráněný sex s mnoha partnery, mají vyšší riziko nákazy touto nemocí.

Jak se projevuje uretritida u žen

Hodně žen si žádných příznaků nevšimne. Občas je zabolí v podbřišku, při močení mohou pociťovat bolest, a to je tak všechno. Často se ale přidruží i horečka, časté a obtížné močení a vaginální sekrece, kterých si již není možné nevšimnout.

Jak se projevuje uretritida u mužů

Pánové naproti tomu při uretritidě trpí přítomností krve v moči nebo ve spermatu, z penisu vytéká bílá, žlutá nebo zelená tekutina, může se objevit zánět penisu a jeho okolí, zvětší se lymfatické uzliny. Je přítomno časté močení a bolest během ejakulace.

Fotografie: Depositphotos

Důležitá je včasná diagnóza a léčba

Když není uretritida včas a vhodně léčena, objeví se další komplikace, jako je infekce močového měchýře, varlat nebo děložního čípku. Pokud se bude šířit krevním řečištěm, může způsobit i meningitidu. NGU bývá příčinou vzniku zánětlivého onemocnění pánve u žen, což se projevuje krvácením po pohlavním styku, vysokou horečkou a vaginální sekrecí nazelenalé nebo nažloutlé barvy. Infekce se může přenést z matky na kojence a způsobit mu zápal plic.

Jak se uretritida léčí

Primárním cílem lékaře je odstranění infekce, respektive zabránění jejímu šíření. Je důležité sexuálně abstinovat. Léčený by měl být i sexuální partner. Léčba jinak spočívá v podávání vhodných antibiotik, která by měla být doplněna probiotiky, aby byla obnovována střevní mikroflóra.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]