Tajemství dlouhověkosti je prosté. Zařaďte na svůj jídelníček potraviny, které vašemu životu dodají roky

Fotografie: Freepik

Bernardo LaPalo, 116letý muž z Arizony, připisuje svůj dlouhý život zdravé stravě. V životě se vyhýbal červenému masu, jedl hodně ovoce a zeleniny, trávil čas v přírodě. Tvrdí, že nikdy nebyl nemocný.

O tajemství dlouhověkosti se Bernardo podělil. Která pravidla považuje za nejdůležitější?

  1. Nepřecpávej se! Od stolu nemusíš vstávat s přeplněným břichem.
  2. Každý den cvič tělo i mysl a nikam nespěchej.
  3. Nekuř a nepij alkohol.
  4. Spi tak dlouho, jak potřebuješ.
  5. Udržuj své tlusté střevo čisté.
Fotografie: Freepik

Potraviny, které prodlužují život

Bernardo považuje za recept na dlouhověkost těchto pět potravin: česnek, med, skořice, hořká čokoláda a olivový olej. Skladba jídelníčku by měla být podle Bernarda založená hlavně na zelenině a ovoci. Rostlinné složky jídla by se neměly upravovat příliš vysokými teplotami, aby neztratily své nutriční vlastnosti. Maso, vepřové, hovězí i drůbeží, se u Bernarda v rodině téměř nejí. Masové pokrmy si dopřávají pouze svátečně, párkrát do roka. Naopak mořské ryby jsou v Bernardově rodině na téměř denním pořádku.

Bernardova denní rutina

Tento kmet prozradil svou denní rutinu. Každé ráno chodí na dlouhé, až dvoukilometrové procházky. Po návratu z procházky pije skořicový čaj s medem a připraví si salát se zelím, červenou paprikou, celerem, cibulí, mrkví, avokádem, rajčetem, jablečným octem a medem.

Z ovoce Bernardo vyzdvihuje hlavně grapefruity, melouny, mandarinky, borůvky, jablka, jahody, kiwi, ananas a třešně. Bílkoviny Bernardo získává hlavně z luštěnin, semen a ořechů. Doporučuje i polévku z ječmene, která je zdrojem vlákniny a skvěle, podobně jako ovoce, čistí střeva.

Fotografie: Freepik

Pravá cejlonská skořice a med

Skořice a med jsou vynikající parťáci, navzájem totiž podporují své léčivé účinky. Díky svému silnému aroma skořice podporuje kognitivní funkce, zlepšuje paměť a soustředění. Funguje jako přírodní antibiotikum, bojuje proti bakteriím, virům a plísním.

Má také antioxidační účinky – pomáhá při vylučování nadbytečných solí a toxinů z těla. Reguluje hladinu cukru v krvi. Podporuje trávení – uklidňuje žaludek a zabraňuje vzniku žaludečních vředů, čistí střeva a díky tomu funguje jako prevence rakoviny trávicího ústrojí. Je zdrojem vlákniny a minerálů (mangan, vápník).

Zdroj: Power-living

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]