Důvody, proč mandle před konzumací namočit, jsou překvapivé, ale přínosné

Asi všichni tušíme, že mandle by rozhodně měly být součástí zdravého jídelníčku. Jsou skvělým zdrojem zdravých tuků a dalších užitečných látek. Každý si je vědom toho, že mandle jsou velmi cenným jídlem, které obsahuje omega 3 mastné kyseliny, vitamín E, zinek, hořčík a další minerály. Jenže existuje ještě další tip jak jejich účinnost a využití zvýšit. Nejezte je na sucho, ale před konzumací je nechte namočit na několik hodin ve vodě.

Na mokro jsou mandle lepší

Suchá mandlová slupka totiž obsahuje chemikálie, které snižují rychlost chemických reakcí – říká se jim inhibitory. Když jíme mandle bez namáčení, suchá slupka zpomaluje vstřebávání zdravých a výživných látek. A právě když mandle namočíme, blokujeme účinnost těchto inhibitorů a naše tělo dokáže lépe využít živiny v mandlích obsažené.

Kosti, srdce, mozek i tlak

Mandle skvěle působí na kosti. Jsou totiž bohaté na vápník a fosfor, což jsou všechno látky, které jsou odpovědné za pevnost a tvrdost kostí i kloubů. Mandle jsou také bohaté na vitamín E, který reguluje hladinu špatného cholesterolu v těle. Riboflavin obsažený v mandlích s podporou L-karnitinu zlepšuje funkce mozku a zabraňuje riziku Alzheimerovy choroby. Málokdo také ví, že mandle jsou skvělým zdrojem bílkovin a draslíku, které zlepšují zdraví srdce a léčí zánět tepen. Zabraňují také infarktu díky obsahu hořčíku. Dokonce i když máte problémy s krevním tlakem, mandle vám mohou pomoci. Mandle mají příznivý vliv na metabolismus, čímž uvolňují tělo a dodávají mu energii.

A kolik mandlí byste vlastně měli denně sníst? Není to žádné velké množství – stačí pouhé čtyři mandle denně. Tím, že je předtím namočíme, zvyšujeme jejich účinnost, a stačí nám skutečně jen trocha těchto chutných ořechů.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]