Vyhněte se obloukem věcem, které způsobují a zároveň zhoršují zácpu. Některé z nich by vás ani omylem nenapadly

Fotografie: Freepik

Zácpa je opravdu nepříjemný zdravotní problém, který v životě potká pravděpodobně každého z nás minimálně jednou.

Někdy můžeme zácpě předejít změnou životního stylu a určitých návyků. Každý jistě ví, že strava s velkým obsahem vlákniny a více pohybu dokážou opravdové zázraky. Co je tedy při zácpě vhodné dělat a čemu se raději vyhnout velkým obloukem, aby se potíže nezhoršily? Je to jednoduché. Střeva reagují na aktivitu a jak jistě víte, aktivní lidé nemívají se zácpou potíže. Pohyb jim pomáhá, říká lékařka Stacy Sampson.

Pozor na některé léky

Trávicí trakt má opioidní receptory a zácpa se může zhoršit, pokud užíváte léky na osteoartrózu nebo jiné léky proti bolesti. Zácpa vyvolaná opioidy se bohužel často vyskytuje u většiny pacientů s rakovinou. Může však být vedlejším účinkem i mnoha volně prodejných léků i léků na předpis. Mimo jiné může jít o doplňky železa, sedativa, diuretika, spasmolytika nebo antidepresiva.

Pokud máte diagnostikovaný syndrom dráždivého tračníku, můžete pociťovat nepohodlí v břiše a může se objevit zácpa, nebo naopak průjem. Pozor si dejte také na zneužívání laxativ, která se často používají nesprávně při bulimii nebo mentální anorexii. Problém se zácpou můžete mít také po změně denního režimu. Často se tak objeví například během cestování, kdy jíte jinak než obvykle.

Na toaletu choďte pravidelně

Pokud se budete vyhýbat chození na toaletu, může to skončit opravdu nepříjemným bojem se zácpou. Stejně tak s ní můžete bojovat v případě, že vaše strava bude obsahovat příliš vysoké množství tuků a cukrů, a naopak jí bude chybět vláknina a tekutiny. Důležité je jíst ovoce a zeleninu a také dodržovat pitný režim. Právě voda a další tekuté složky stravy činí stolici měkkou.

Fotografie: Freepik

Zácpa však může mít příčinu také v neurologických poruchách, jako je poranění míchy, mrtvice, roztroušená skleróza nebo Parkinsonova choroba. Zácpa trápí také osoby s hypotyreózou, cukrovkou nebo onemocněním ledvin. Na vině je někdy i divertikulitida. Také střevní neprůchodnost způsobená zjizvením tkání nebo zúžením tlustého střeva může vést k zácpě.

Zdroj: Medical News Today

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]