Když játra volají SOS: 5 nejčastějších příznaků, které by vás měli varovat před jejich nesprávnou funkcí

Fotografie: Depositphotos

Játra jsou důležitý orgán, který v těle zastává řadu úkolů. Jejich nesprávná funkce může ohrozit vaše zdraví na životě.

Játra jsou velmi důležitý orgán, který v těle vykonává mnoho zásadních funkcí. Hrají například klíčovou roli v metabolismu sacharidů, tuku a bílkovin, produkují žluč, čímž napomáhají trávicímu systému a především čistí tělo od nežádoucích toxinů. Pokud tedy neplní svou funkci správně, můžete se v důsledku dostat do život ohrožujících stavů, a to počínaje vznikem závažného zánětu až rakoviny. Níže se proto můžete seznámit s 5 nejčastějšími příznaky, kterými se vás tělo snaží varovat před nesprávnou funkcí jater. Více prozradil lékař Saurabh Sethi.

Nažloutlá kůže

Nažloutlá kůže či oční bělmo patří mezi nejčastější varovné příznaky nesprávné funkce jater. Za změnou barvy stojí zpravidla bilirubin, který se může v důsledku tohoto problému začít hromadit. Mezi nejčastější příčiny tohoto typu poškození jater patří především hepatitida, infekce rakovina, nadměrné pití alkoholu, zneužívání léků a nadměrné množství toxinů v těle.

Tmavší moč a světlejší stolice

Častým varovným signálem před nesprávnou funkcí jater bývá také změna barvy moči nebo stolice – moč bývá podstatně tmavší a stolice světlejší. Pokud takové změny na sobě pozorujete, rozhodně byste měli co nejdříve kontaktovat svého praktického lékaře, který vám pomůže diagnostikovat problém.

Tvorba modřin

Jelikož játra hrají důležitou funkci při tvorbě bílkovin, které jsou zodpovědné za srážení krve, mohou se vám v důsledku jejich nesprávné funkce začít snadněji tvořit modřiny. Kromě toho se u pacientů v tomto případě zvyšuje riziko krvácení, což je samo o sobě velmi nebezpečné. Pokud se vám proto začali v poslední době často tvořit modřiny, rozhodně neváhejte kontaktovat svého praktického lékaře.

Fotografie: Depositphotos

Svědění kůže

Mnoho odborníků potvrzuje, že svědění kůže může být důsledkem nesprávné funkce jater. To především kvůli nedostatečnému očišťování těla od toxinů, které zůstávají v krvi, ze které se dostávají následně do pokožky. Stejně tak se tento problém může objevit v případě selhání ledvin, štítné žlázy nebo také rakoviny, a proto byste jej nikdy neměli nechat bez povšimnutí.

Nadměrné nadýmání

Pokud játra nemohou správně plnit svou funkci, tělo začne zadržovat přebytečnou tekutinu v břiše a nohách, což může způsobovat otoky a vést k nadměrnému nadýmání. Měli byste také brát na vědomí, že v některých případech nemusí být poškození jater doprovázeno žádnými příznaky, což komplikuje diagnostiku. V opačném případě je však zapotřebí řešit tento problém ihned, neboť může mít velmi závažný dopad na zdraví a vést k samotné smrti.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]