Prvotní příznaky onemocnění jater. Jejich včasné rozpoznání je důležité pro další léčbu

Fotografie: Depositphotos

Játra zastávají v lidském těle řadu důležitých funkcí. Je proto důležité, abyste brali zareagovali včas na tyto příznaky, které varují před nástupem jejich onemocnění.

Játra zastávají v těle řadu důležitých funkcí – jednoduše řečeno jde o orgán, bez kterého bychom nemohli žít. Je proto důležité, abyste brali na vědomí příznaky, kterými se vás tělo snaží varovat před nástupem jejich onemocnění (podle odborníků existuje až 100 druhů onemocnění jater). Pokud totiž nezakročíte včas, může mít tento problém fatální dopady na vaše celkové zdraví. Níže se proto můžete seznámit s těmi nejčastějšími z nich. Více prozradil lékař Saurabh Sethi.

Dráždivý tračník

Osoby, které se potýkají s poškozenou funkcí jater, často mohou zvracet nebo trpět nevolností, protože tento orgán je zodpovědný za vylučování toxinů z těla. Stejně tak se s tímto příznakem mohou objevit metabolické poruchy a problémy s trávením, jako je nepravidelná stolice či průjem. Pokud se s těmito příznaky potýkáte již několik dní v kuse, přičemž si nejste jisti jejich příčinou, rozhodně se co nejdříve poraďte se svým lékařem.

Únava a celková slabost

Jedním z prvních a zároveň nejzřetelnějších příznaků poškození jater je neustálá únava a slabost. Pokud totiž vaše játra nejsou v dobrém stavu, musí vaše tělo pracovat intenzivněji, v čehož důsledku se jedinec mnohem rychleji vyčerpá a cítí potřebu většího odpočinku. Za příčinou tohoto problému může také stát zvýšené množství toxinů v krvi, které tento orgán již není schopný vylučovat.

Zažívací potíže

Játra hrají důležitou roli při trávení, protože produkují žluč, která pomáhá zpracovávat a vstřebávat živiny v tenkém střevě. Pokud proto došlo ke zhoršení jejich funkce, může se jedinec potýkat se zažívacími potížemi, včetně průjmu a zácpy, nebo také závažnějšími potížemi, jako je například syndrom dráždivého tračníku, nesnášenlivost tuků, alkoholu, křečím v břiše, zácpě a žlučovým kamenům.

Fotografie: Freepik

Nedostatek chuti k jídlu

Pokud vaše játra nefungují správně, pokulhává také schopnost vašeho těla kompletně strávit přijaté potraviny. V důsledku pak dochází ke ztrátě chuti k jídlu a v mnoha případech také výraznému úbytku hmotnosti. Důvodem může být především nedostatek žluči, která pomáhá trávit tuky z potravy. Pokud pociťujete tento příznak již delší dobu, rozhodně byste měli co nejdříve navštívit svého lékaře.

Změny barvy moči

Pokud si myslíte, že pijete dostatek tekutin, ale přesto máte tmavě zbarvenou moč, může stát za vinou tohoto zvláštního příznaku onemocnění jater. V takovém případě totiž dochází ke zvýšení hladiny bilirubinu v krvi, který tento orgán již není schopný pomocí ledvin vylučovat. V některých případech může být tmavá moč také důsledkem dehydratace, vedlejších účinků antibiotik nebo infekce močových cest. V případě, že tento příznaků pozorujete déle než jeden týden, rozhodně navštivte co nejdříve svého lékaře.

Fotografie: Freepik

Změna barvy stolice

Protože játra v důsledku onemocnění či jiného poškození nedokáží tvořit dostatečné množství žluči, mohou se pacienti potýkat v tomto případě s příznaky, jako je změny barvy stolice. Ta může být světle žlutá, jílovitá nebo v některých případech také šedá. Pokud tento nevšední problém na sobě pozorujete i vy, raději si zajděte k praktickému lékaři a nechte si vyšetřit játra.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]