Návyky, které poškozují játra dělá až 90% lidí. Dejte si na ně pozor

Fotografie: Freepik

Je potřeba o své zdraví řádně pečovat, játra nevyjímaje. Bohužel mnoho z nás si osvojili takové návyky, které škodí zdraví. Mnohdy lidé dojdou k uvědomění až tehdy, když se projeví určité zdravotní potíže.

Je lepší přemýšlet nad tím, co tělu může ublížit než následně věnovat velké množství času při docházení k lékaři a řešení zdravotních potíží, které mohou zabrat mnoho času, a především úsilí. Jaké návyky mohou poškodit játra?

Nadměrná konzumace potravin zvyšující cholesterol

Cholesterol je záporným zápasníkem k udržení zdravých jater. I když je cholesterol považován za typ tuku a následně za zdroj energie, velká chyba je v tom, že tělo využívá převážně špatný cholesterol, nikoliv ten dobrý. Když pojídáte nadměrné množství rafinovaných tuků, než byste měli, vaše játra mohou podléhat onemocnění zvanému steatóza jater.

Proto doporučujeme, abyste se vyvarovali nadměrné konzumace tučného a červeného masa, průmyslově upravovaných potravin a rafinovaných tuků. Měli byste jíst střídmě, do jídelníčku zařadit více zeleniny a ovoce. Také nezapomeňte na zvýšený příjem vlákniny a čisté vody.

Málo spánku a brzké vstávání

Lidské tělo je uzpůsobeno tomu, aby během noci, v určitý čas u určitého orgánu, probíhal detoxikační proces. Nejdříve se čistí lymfatický systém od škodlivin, dále mezi dvanáctou a druhou hodinou ranní aktivně pracují játra, které také potřebují čas pro regeneraci. Taková noční detoxikace může být kvalitně prováděna pouze ve stavu hlubokého a ničím nerušeného spánku.

Fotografie: Getty Images

Pokud chodíte spát až po dvanácté hodině v noci, děláte chybu. Vaše tělo se nezregeneruje a následně kvůli nepravidelnému režimu vaše tělo zúží nepříjemné následky. Proto se snažte ze všech sil si dopřát dostatek spánku.

Zdržování ranního močení

Také patříte mezi ty, kteří kvůli rannímu shonu nestíhají po probuzení odskočit na toaletu? Existují také lidé, kteří jdou na toaletu až dokonce v práci. Jedná se o nebezpečný zlozvyk, kterého byste se měli zbavit. Dlouhodobé odkládání potřeby na močení může poškodit ledviny, ale také játra. Vyvarujte se těmto jednoduchým věcem.

Snídejte pravidelně

Po probuzení je vaše energie pomalu na nule. Tento stav je ovlivňován především játry, které nemohou tělu dodat dostatek energie k vykonání běžných aktivit. Proto je potřeba dopřát si kvalitní snídani, abyste byli zdraví, lépe se vám hublo, a navíc se budete cítit lépe a plní energie. Dopřejte si kvalitní snídani, která zahrnuje bílkoviny, minerály, vitamíny, ale i sacharidy. Taková vločková kaše s ovocem a ořechy bude naprosto ideální.

Zlozvyk jménem alkohol

Naštěstí to každý moc dobře ví: kouření a alkohol poškozují játra a celkové zdraví. Jenže co z toho, mnoho lidí tento fakt neakceptuje. Je třeba si uvědomit, že především alkohol brání tělu v základních funkcích.

Takové návyky vedou k nerovnováze organismu, ničení jaterních buněk a následnému ztučnění jater, cirhóze a dalších nepříjemných onemocnění, které mohou mít fatální následky. Často slýcháte, že jedna sklenka alkoholu denně je v pořádku, ale zůstanete u jedné skleničky?

Jedná se o návyky, které lze jednoduchým způsobem změnit. Vyzkoušejte to a uvidíte, že se budete cítit lépe.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]