Rty toho prozradí mnohé o zdraví. Jejich vzhledu je nutné věnovat dostatečnou pozornost

Fotografie: Depositphotos

Vaše rty mohou prozradit mnohé o vašem zdraví. Pokud na sobě pociťujete některý z těchto příznaků, rozhodně byste měli co nejdříve zakročit.

Rty mají přes milion nervových center, tudíž jsou mnohem citlivější než konečky prstů. Právě díky tomu vám dokážou pomoci odhalit různé problémy, se kterými se vaše tělo potýká. Tyto stavy byste rozhodně neměli nikdy ignorovat, neboť může jít o nedostatek vitamínů nebo příliš málo tekutin v těle. Více problematice rtů prozradila lékařka Cynthia Cobb.

Rozpraskané rty

Pokud jste si všimli, že jsou vaše koutky příliš vyschlé, nebo dokonce již popraskaly, mohli byste se potýkat s infekcí – rozhodně si v takovém případě koutky neolizujte, protože byste problém mohli ještě zhoršit. Pokud se s tímto příznakem potýkáte, neváhejte co nejdříve navštívit svého praktického lékaře, který vám pomůže s léčbou.

Fotografie: Depositphotos

Suchý horní ret

Suchý horní ret může naznačovat nedostatek vlhkosti v jiných částech vašeho těla, a to zejména v důsledku klimatické změny nebo stresu. V takovém případě je vhodné pít více vody a používat hydratační krém, který vám pomůže problém vyřešit. Často však může jít také o důsledek alergie, tudíž pokud suchý horní ret doprovází svědění, raději navštivte praktického lékaře, jenž vám poradí.

Boule na rtech

Boule na rtech mohou být opravdu velmi bolestivý a nepříjemný problém. Obvykle jsou však neškodné a odezní sami od sebe bez jakékoliv léčby. Může se jednat o léze po injekcích kyseliny hyaluronové nebo tvrdé diety a oslabení imunitního systému. Na vině může být i lehká virová infekce, třeba herpes. V takovém případě byste již raději měli kontaktovat praktického lékaře.

Červený kroužek kolem rtů

Jednou z nejčastějších příčin červených kroužků kolem úst je labiální dermatitida. V takovém případě může pacient také po opakovaném olizování rtů pociťovat svědění nebo zarudnutí. Užitečný způsob řešení je zakoupení zvlhčovače vzduchu, protože se se vší pravděpodobností jedná o důsledek suchého podnebí. Pokud ani to nepomáhá, raději navštivte svého praktického lékaře.

Vrásky na horním rtu

Pokud jste si všimli, že se vám na horním rtu začalo dělat více vrásek, může být příčina jak fyzická, tak emocionální, jako například časté kouření nebo psychické vyčerpání z práce. Stejně tak však může jít o důsledek používání brček při pití tekutin nebo jakéhokoliv podobného návyku, při kterém používáte svá ústa.

Změny barvy rtů

Pokud se vaše rty zbarvily do modra, jedná se o příznak špatné cirkulace kyslíku v krvi – v takovém případě se mohou stejné příznaky objevit také na prstech rukou a nohou. Bílé nebo bledé rty pak ukazují na anémii, což je závažný stav, který vyžaduji rychlou lékařskou péči. Další možnou příčinou pak může být nízká hladina cukru v krvi, špatný krevní oběh a nedostatek vitamínů.

Otok rtů

Otok rtů patří mezi nejčastější příznaky alergické reakce způsobené chemikáliemi. Pokud si tedy všimnete, že se vaše rty zvětšují pokaždé, když použijete kosmetický přípravek, přestaňte ho používat. Namísto toho raději zvolte přirozenější alternativy nebo se vyhněte používání těchto produktů úplně.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]