Pět „nevinných“ příčin, které jsou zdrojem ohrožení ledvin

Fotografie: Depositphotos

Ledviny jsou takzvaným filtrem těla, který je nezbytný pro správné fungování a zdravý život. Tyto zdánlivě nevinné návyky je však mohou poškodit.

Ledviny jsou párový orgán, jehož hlavní funkcí je odstraňování moči, regulace rovnováhy tekutin v těle, uvolňování hormonů, které regulují krevní tlak, řízení tvorby červených krvinek a podílení se na produkci vitamínu D. Je proto velmi důležité, abyste dbali na jejich správnou funkci a podporovali je (normální funkce ledvin navíc snižuje riziko vzniku mozkové mrtvice a srdečního infarktu). Níže se můžete podívat na 5 zdánlivě nevinných návyků, které však vaše ledviny ohrožují. Více prozradila lékařka Alana Biggers.

Nadváha či obezita

Nadváha a obezita jsou v současné době pro většinu lidí stále typičtější. Jedná se však o problémy, jež zvyšují riziko cukrovky 2. typu, která může způsobit diabetické onemocnění ledvin. Abyste proto ochránili sebe i své zdraví, snažte se držet svou váhu ve zdravé míře (s tím vám pomůže správný jídelníček a pravidelný sport). Zdravý životní styl je navíc skvělou ochranou proti dalším onemocněním a pomůže vám předcházet stresu.

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak patří mezi hlavní příčiny chronického onemocnění ledvin, a pokud se neléčí, může způsobit vážné problémy v dalších životně důležitých orgánech (mozek, srdce). Proto pokud trpíte tímto nepříjemným problémem, rozhodně se co nejdříve poraďte se svým praktickým lékařem, který vám předepíše léky a doporučí další postup.

Nedostatečná hydratace

Voda je základem života, a proto není žádným překvapením, že její dostatečný příjem pomáhá správně funkci ledvin – zejména je pomáhá detoxikovat a také reguluju hladinu sodíku v těle. Abyste se tedy vyhnuli potenciálním problémům, snažte se každý den vypít alespoň 2 až 3 litry čisté vody a jezte dostatek ovoce a zeleniny. Tento návyk vám také pomůže cítit se lépe, snadněji přemýšlet a méně se potit.

muž pijící vodu
Fotografie: Pixabay

Nadměrná koncentrace sodíku v těle

Nadměrná koncentrace sodíku v těle (zejména v důsledku časté konzumace zpracovaných potravin) je často spojována s problémy se srdcem a ledvinami. Pokud se tedy chcete vyhnout problémům, snažte se těmto výrobkům kompletně vyhýbat – přestože chutnají skvěle, jedná se pouze o prázdné kalorie a chemické sloučeniny, které poškozují krevní oběh, trávicí trakt a mnohdy i mozek.

Aktivní kouření

Kouření patří mezi nejnebezpečnější zlozvyky vůbec. Nedávná studie navíc naznačuje, že jeho zanechání po dobu 16 a více let snižuje riziko vzniku karcinomu ledvin až o neuvěřitelných 40 %. Vdechování kouře navíc poškozuje cévy a zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, který je dále spojován s nebezpečnými onemocněními, včetně mozkové mrtvice a srdečního infarktu.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]