Příznaky nemocného srdce a prevence

Srdce je centrum lidského těla a pokud přestane bít, nelze přežít. Proto je nutné o něj pečovat a při jakémkoliv podezření na nemocné srdce navštívit lékaře – kardiochirurga a absolvovat odborné vyšetření srdce.

Tlak a pálení na hrudi

Pokud máte podobné pocity mírně vlevo za hrudní kostí, mohlo by se jednat o srdeční onemocnění. Podobnou bolest na hrudi můžou vyprodukovat zažívací obtíže – zejména refluxní choroba, zablokovaná nebo jinak postižená páteř a také některé plicní problémy. Souběžně nebo samostatně může nemocný trpět dlouhotrvající dušností nebo kašlem. Každopádně tento příznak patří mezi nejčastější ukazatele nemocného srdce – nepodceňujte je! Zejména ženy mají tendenci podceňovat tyto příznaky, protože jsou přesvědčené, že problémy se srdcem se týkají nejčastěji mužů. To ovšem není pravda, srdeční nemoc u ženy se může objevit!

Únava

Únava, slabost a vyčerpání. To vše může signalizovat srdeční problémy, včetně přicházejícího infarktu! Navíc se často nejedná o jediný příznak.

Otoky

Otoky jsou dalším možným důsledkem srdeční nemoci. Nejčastěji se voda hromadí v nohou a dochází k otokům nohou. Ovšem může dojít i k otoku břicha nebo celkovému hromadění vody v organismu.

Zvracení a nechutenství

Zvracení může být průvodním příznakem přicházejícího infarktu. Naopak nechutenství nebo dokonce bolest břicha může naznačovat hromadění krve v břišní dutině v souvislosti se srdeční chorobou.

Pocení, závratě a ztráty vědomí

Pokud někoho náhle a nečekaně polije studený pot, může to naznačovat přicházející infarkt. Závratě a ztráty vědomí zase varují před probíhající srdeční arytmií, tedy poruchou srdečního rytmu. Ten také není záhodno podceňovat, protože by mohlo dojít až ke smrti postiženého!

Prevence nemocí srdce

Důležité je udržovat si adekvátní tělesnou hmotnost a dobrou kondici. Nutná je také vnitřní harmonie, protože stres a časté rozčilování srdce oslabují. Samozřejmostí by měl být zdravý jídelníček. Přírodní medicína pro udržení zdraví například doporučuje aplikovat každý den reflexní terapii, cvičení jógy nebo energetického systému čchi-kung.

Obrázek: pixabay